Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Grób jest, wsi nie ma przejdź do galerii

Góry Izerskie to biegun zimna w Polsce. Krew w żyłach mrozi też historia tego miejsca.

Wędrując po Górach Izerskich nie można nie dojść do legendarnej Chatki Górzystów. Miejsce jest to urokliwe i wydawać by się mogło odległe od cywilizacji o dziesiątki kilometrów. Mało kto jest świadomy, że do 1945 roku w tym miejscu znajdowało się kilkadziesiąt innych domostw. Obecna Chatka Górzystów była wówczas budynkiem szkolnym.

Niestety polityka nowych, powojennych gospodarzy Polski wymusiła emigrację tutejszych mieszkańców. Nierzadko rękami czerwonoarmistów.

Tak jak 10 maja 1945 roku. Wówczas do wsi dojechał duży patrol Armii Czerwonej zajmujący tereny III Rzeszy. Na wstępie zabili Paula Hirta, właściciela miejscowego schroniska Gross Iser Baude. Nie chciał dać alkoholu? Nie ugościł jak należy? A może po prostu był Niemcem i "należało" go zabić? Nie wiadomo.

Zabitego pochowano w grobie w centrum wsi. To nietypowe miejsce pochówku, bo do tej pory zmarłych chowano w odległym o kilka kilometrów Świeradowie-Zdrój.

Przybywający dzisiaj turyści do Chatki Górzystów bez problemu mogą dostrzec pojedynczy grób znajdujący się w centralnym miejscu łąki. Na łące, bo z kilkudziesięciu domostw Gross Iser ostała się jedynie Chatka Górzystów.

Po innych pozostały tylko fundamenty. Władza ludowa upatrywała w tym miejscu zagrożeń płynących z pobliskiej polsko-czechosłowackiej granicy. Mieszkańców wysiedlono, a domy zrównano z ziemią.

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Najnowszy numer

Nowy Numer 29/2018

22 lipca 2018

ks. Adam Pawlaszczyk

Punkt wyjścia

Pośród rozmaitych dociekań dotyczących współczesnego kryzysu wiary na czoło wysuwają się dwie interpretacje.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie...

Tylko w Gościu