GN 28/2018 Archiwum

Jest się czym pochwalić

Sześć miast historycznego, górnołużyckiego Związku Miast – Görlitz, Bautzen, Löbau, Kamenz, Zittau i Lubań, zaprezentuje się na targach turystycznych Tour Salon w Poznaniu.

Targi Tour Salon odbędą się w dniach 23-25 października. Górnołużycki Związek Miast zajmie na nich halę nr 3. Jak informuje Eva Wittig ze stowarzyszenia Europastadt Goerlitz/Zgorzelec, odwiedzający otrzymają tam szczegółowe informacje nt. ofert turystycznych.

- Tych sześć miast jednoczy dziś historyczna atmosfera i dobrze zachowane świadectwo wspaniałej przeszłości: zabytkowe ratusze i domy mieszczańskie, wysniosłe kościoły i fortyfikacje obronne. Wszystkie są świadectwem tamtych czasów i stwarzają jedyną w swoim rodzaju atmosferę, która łączy tętniącą życiem teraźniejszość z oddechem wielkiej historii - mówi Eva Wittig.

Najbliższą okazją do odwiedzin górnołużyckich miast związkowych będą romantyczne jarmarki przedświąteczne, np. Śląski Jarmarkt Bożonarodzeniowy w Görlitz.

- Oprócz stoisk z tradycyjnym rzemiosłem, gastronomią i wystawcami z krajów sąsiednich, będą tam miejsca do samodzielnego przygotowania ozdób świątecznych. Do stałych punktów programu należą także nabożeństwa na świeżym powietrzu, występy chórów oraz wspólne, wielojęzyczne kolędowanie - wylicza E. Wittig.

Związek Miast to utworzony w roku 1346 sojusz, którego celem była ochrona saksońskich szlaków handlowych. Dzięki związkowi obronno-handlowemu miasta górnołużyckie przeżywały gospodarczy i kulturalny rozkwit. Związek rozpadł się w roku 1815, gdy po Kongresie Wiedeńskim Görlitz i Lubań przypadły Prusom.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma