Nowy numer 49/2020 Archiwum

Stolica polskich Łużyc z patronką?

Ważą się losy wniosku o przywrócenie patronatu św. Marii Magdaleny nad Lubaniem.

W Lubaniu trwają konsultacje społeczne dotyczące ogłoszenia św. Marii Magdaleny patronką miasta.

Wniosek w tej sprawie został złożony przez stowarzyszenie Siódme Niebo.

Pomysłodawcy przedstawili szereg argumentów, dla których to właśnie ta postać powinna być patronką Lubania.

 

 

 

 

Są wśród takie:

  • W dokumentach kronikarza miejskiego z 1501 roku można przeczytać, jak udający się z poselstwem do polskiego króla, ówczesnego władcy tych terenów, pokładali ufność m.in. we wstawiennictwu św. Marii Magdaleny. Cyt.: "Niech składa nadzieję w Bogu, w Świętym Krzyżu i św. Marii Magdalenie, miasta naszego patronce i orędowniczce, że będą nam pomocą, że naszemu miastu dobra przyczynią…"
  • W innym miejscu niemieckie kroniki podają tak: "...podczas rozlicznych świąt kościelnych, szczególnie z okazji Bożego Ciała i imienin Patronki Miasta urządzano uroczyste procesje.” Dowodzi to tezy, że przez wieki ta święta była uznawana za szczególną patronkę tego grodu.
  • Prawa miejskie Lubań otrzymał w 1220 roku, a od 1320 roku mają w nim swoją siedzibę siostry magdalenki. Za 6 lat przypadnie więc 700-lecie ich obecności. Warte podkreślenia jest to, że jest to jedyna instytucja, jaka przetrwała te wszystkie wieki. Zmieniali się władcy, zmieniały się dominujące religie, zmieniały się państwa i narody funkcjonujące w mieście, a zgromadzenie trwało. Obecnie znajduje się tutaj nawet dom generalny tego zgromadzenia.

Przez swoją obecność w mieście siostry bardzo dużo wnoszą roztaczając swoją opiekę nad dziewczętami w swoim Ognisku. Dzięki Domowi Generalnemu miasto jest zaś rozpoznawalne w kręgach kościelnych jako ważne miejsce na mapie zgromadzeń zakonnych.

Sama święta jest patronką wielu zawodów i grup społecznych, które przez wieku kształtowały charakter miasta.

Od dawna św. Maria Magdalena nie jest kojarzona z nawróconą cudzołożnicą z ewangelii wg. św. Łukasza. Jest za to czczona jako Apostołka Apostołów, pierwsza po Matce Najświętszej, kobieta idąca za Jezusem. 

Konsultacje potrwają do końca października. Aby wziąć w nich udział należy wypełnić dokument (do pobrania), zaznaczyć swoje stanowisko zakreślając "tak" lub "nie" i dostarczyć osobiście bądź pocztą na poniższe adresy: w siedzibie Urzędu Miasta Lubań przy  ul. 7-Dywizji 14, 59-800 Lubań (Biuro Obsługi Interesanta) lub na adres poczty elektronicznej: boi.um@luban.pl.

My już dzisiaj pytamy o stanowisko naszych czytelników: kliknij TUTAJ, aby wziąć udział w głosowaniu. Zapraszamy! Ogłoszenie wyników nastąpi 31 października, w dniu zakończenia konsultacji społecznych.

W ostatnich kilku latach podobne patronaty zostały podjęte przez pobliski Nowogrodziec (św. Jadwiga) oraz Bolesławiec (św. Maria De Mattias).

Warto przeczytać artykuł autorstwa ks. Tomasza Jaklewicza o niesprawiedliwie przypisywanej św. Marii Magdalenie roli grzesznicy - TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama