Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dyplomata u Kutuzowa

Wiaczesław Połowinkin, przedstawiciel ambasady Rosji, odwiedził cmentarz żołnierzy sowieckich w Bolesławcu. Miejsce pochówku serca Kutuzowa jest obecnie gruntownie remontowane.

Rosyjski dyplomata, odpowiedzialny za miejsca pamięci walk i męczeństwa, spotkał się z Lechem Marczakiem, wykonawcą renowacji cmentarza oraz nadzorująca prace konserwator zabytków Ewą Palacz. Połowinkin chwalił ekipę remontową.

- Jestem zadowolony z postępu i jakości prac renowacyjnych. Wszystkie nasze wskazówki są jak do tej pory skrupulatnie wypełniane. Mam nadzieję, że tak będzie do końca - powiedział.

Kompleksowa renowacja cmentarza wojennego w Bolesławcu wykonywana jest po raz pierwszy w jego historii. 200-letni cmentarz jest zabytkiem architektury, dlatego jego renowacji podjęli się fachowcy.

- Remontowaliśmy już ok. 150 większych i mniejszych takich miejsc - mówi Lech marczak. - Z tych większych wymienię tylko cmentarz żołnierzy radzieckich we Wrocławiu czy cytadelę w Poznaniu - mówi przedsiębiorca.

Pracownicy firmy Marczaka nie tylko zniwelowali teren i wyczyścili wszelkie obiekty z kamienia i piaskowca. Renowacji poddano także elementy dekoracyjne - od kolumny Kutuzowa, poprzez obeliski sławiące poległych żołnierzy sowieckich, aż do sztukaterii zdobiących pomniki. Ewa Palacz mówi, że prace potrwają jeszcze jakiś czas.

- Nie wiemy dokładnie, kiedy prace na cmentarzu zostaną zakończone. To zależy od pogody, która na razie sprzyja wszelkim pracom - mówi.

Pracujących odwiedził także jeleniogórski konserwator zabytków Wojciech Kapałczyński, który nadzoruje roboty. Za wszystkie prace na terenie cmentarza płaci ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce.

Na cmentarzu wojennym w Bolesławcu pochowanych jest kilkudziesięciu żołnierzy 1. Frontu Białoruskiego, biorących udział w tzw. operacji dolnośląskiej z wiosny 1945 r.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma