Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wolontariusze na start

Nie przegap! Za tydzień w Legnicy arcyważne spotkanie dla młodych katolików!

Jędrzej Rams: Przed nami Światowe Dni Młodzieży 2016. W naszej diecezji rusza właśnie nabór do grupy wolontariuszy.

Ks. Przemysław Superson: Chcę zaprosić wszystkich, którzy skończyli 16. rok życia, do przeżycia wielkiej przygody, jaką będą Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Tą przygodą jest wolontariat, bez którego nie będzie możliwe zorganizowanie tej wielkiej inicjatywy Kościoła. W diecezji legnickiej, jak i w pozostałych diecezjach Polski na kilka dni przed głównymi wydarzeniami w Krakowie przyjadą młodzi ludzie z całego świata. Szacuje się, że w naszej diecezji może ich być nawet i 10 tysięcy! Ktoś musi ich przyjąć, pomóc owocnie spędzić czas, towarzyszyć im, pomagać. Takimi osobami będą właśnie wolontariusze. Papież Franciszek kończąc spotkanie w Rio de Janeiro, powiedział młodym: „Idźcie bez lęku, aby służyć”. Wolontariat jest więc wypełnieniem tej prośby.

Kiedy startujecie?

W sobotę 11 października w centrum spotkań im. Jana Pawła II znajdującym się pod kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbędzie się pierwsze spotkanie wolontariuszy ŚDM. Startujemy o godz. 11. Chcemy się spotkać, by po pierwsze: poznać się, a po drugie: aby pomyśleć, jak najlepiej służyć innym. Bardzo bym chciał, żeby powstała grupa teatralna będąca w stanie organizować różne krótkie przedstawienia, np. na rynkach miast. Ale mam również nadzieję, że ci, którzy przyjdą na spotkanie, pojawią się z własnymi pomysłami.

Gdzie będą potrzebni wolontariusze?

Gości będziemy przyjmowali w sześciu miastach diecezji: Legnicy, Polkowicach, Lubinie, Bolesławcu, Zgorzelcu i Jeleniej Górze. I tam będą potrzebni wolontariusze. Ich praca rozpocznie się już niedługo, ponieważ po potwierdzeniu rezerwacji przez grupy z innych krajów trzeba będzie rozpocząć poszukiwanie rodzin chętnych do ugoszczenia przybyszów. Wróciłem niedawno z ogólnopolskiego spotkania odpowiedzialnych za przygotowanie ŚDM w poszczególnych diecezjach. Od osób z krajowego biura usłyszeliśmy, że księża dzwonią z całego świata i pytają, a raczej proszą o jedno – żeby ulokować ich młodzież w polskich rodzinach. Nie chcą ośrodków, hoteli czy innych baz noclegowych. Oni słyszeli, że polskie rodziny żyją wiarą i księża chcą ją pokazać swoim młodym. Dlatego pracy będzie sporo. Szacujemy, że w każdym z sześciu wymienionych miast będzie potrzeba nawet po ok. 60 osób - od tych wydających posiłki, przez odpowiedzialnych za noclegi, komunikację z mediami, towarzyszy czy tłumaczy. Dlatego zapraszam na 11 października, ponieważ będzie można poznać poszczególne diakonie, wybrać do której chce się należeć, poznamy odpowiedzialnych za nie kapłanów, poznamy kalendarz przygotować. Mocno myślimy też o zorganizowaniu wolontariuszom wspólnego wyjazdu na centralne uroczystości w Krakowie z papieżem Franciszkiem, ale o szczegółach powiem na spotkaniu w Legnicy 11 października.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma