Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bibliotekarze w Krzeszowie

Europejscy członkowie Stowarzyszenia Europejskich Bibliotek Teologicznych BETH zwiedzili bazylikę i bibliotekę sióstr benedyktynek.

BETH to europejskie stowarzyszenie skupiające bibliotekarzy teologicznych. 35 jej członków z 15 krajów od 6 do 10 września przebywa we Wrocławiu na zaproszenie Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Biorą udział w 43. walnym zgromadzeniu stowarzyszenia.

W niedzielę 7 września goście odwiedzili Krzeszów. W programie wizyty był m.in. udział we Mszy św., zwiedzanie z przewodnikiem pocysterskiego założenia oraz wizyta w znakomitej bibliotece sióstr benedyktynek. Tam oprócz oryginalnych inkunabułów i dokumentów goście mogli zobaczyć efekty digitalizacji zbiorów umieszczonych w Bibliotece Cyfrowej Diecezji Legnickiej.

Obrady walnego zgromadzenia mają miejsce we Wrocławiu, w sali Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego. Głównym tematem jest konserwacja i zachowanie dla przyszłych pokoleń zbiorów bibliotecznych w kontekście doświadczeń Europy Środkowo-Wschodniej. Goście obejrzeli także prezentacje o polskich bibliotekach kościelnych, przygotowane przez pracownice Biblioteki Teologicznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Federacja FIDES została przyjęta do BETH w 1995 r. po oficjalnym erygowaniu jej przez Konferencję Episkopatu Polski i obecnie jest jednym z dwunastu członków zwyczajnych BETH.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama