Nowy numer 38/2023 Archiwum

Tym razem Trylogia

Wkrótce rusza kolejna edycja Narodowego Czytania. Wśród miast, które przygotowały się do deklamacji fragmentów Trylogii H. Sienkiewicza jest Zgorzelec.

6 września po raz trzeci odbędzie się Narodowe Czytanie, organizowane pod patronatem i z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tym razem w całej Polsce, także w Zgorzelcu, czytana będzie „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.

Jak informuje Renata Burdosz ze zgorzeleckiego magistratu, rolę plenerowego salonu literackiego będzie w tym roku pełnić skwer ks. Jerzego Popiełuszki lub - w przypadku gdyby nie dopisała pogoda - sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury.

- Niezależnie jednak od miejsca, czytanie Trylogii rozpocznie się o godzinie 16. Czytać z nami będą Jacek Grondowy i Robert Mania, aktorzy Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze - informuje. Podobnie jak rok temu, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej dokonali wyboru co „smakowitszych” fragmentów liczącego trzy tomy sienkiewiczowskiego dzieła. Osoby, które chciałyby je publicznie odczytać, mogą jeszcze zgłaszać swój akces na adres: mbpzgorzelec@post.pl.

Podczas Narodowego Czytania będzie też można wziąć udział w konkursie cytatów. Każdy, kto zdecyduje się sprawdzić w ten sposób swoją pamięć i znajomość sienkiewiczowskich powieści, otrzyma w nagrodę książkę z okolicznościowym stemplem.

Przypomnijmy, że także rok temu Zgorzelec świetnie bawił się czytając Fredrę. „Terroryzowani” przez Papkina uczestnicy literackiej zabawy na Przedmieściu Nyskim, chętnie dzielili się swoimi ulubionymi lekturami, odczytując na głos ich wybrane fragmenty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast