Zakończyło się jubileuszowe, 20. Bolesławieckie Święto Ceramiki. Wypełniły je poplenerowe wystawy i targi ceramiczne, warsztaty garncarskie oraz efektowna parada glinoludów.
Od środy do niedzieli (20-24.08) tysiące ludzi bawiło się, uczyło i emocjonowało podczas dorocznego święta miasta.
Zabawę zapewnili artyści i zespoły, które zaproszono do miasta z całej Polski. Naukę - warsztaty starych technik wytwarzania glinianych i ceramicznych naczyń. Emocje - mistrzostwa w toczeniu na kole i fantastyczna parada glinoludów.
Agnieszka Gergont, rzeczniczka prezydenta miasta podkreśla, że udział w niej wzięli zwykli mieszkańcy miasta. - Wymyślali coraz bardziej oryginalne przebrania. Przecież dorobek tego miasta wyrósł na mozolnej pracy w glinie, zatem glinoludy powinny być jego wizytówką, formą artystycznego wyrazu - uważa A. Gergont.
W czerwcu odbył się w mieście jubileuszowy, już 50. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Na poplenerowych wystawach znalazły się prace uznanych artystów ceramików, m.in. Krystyny Gay-Kutschenreiter, Kazimierza Kalkowskiego, Mateusza Grobelnego, Janiny Bany-Kozłowskiej i Marity Benke-Gajdy.
- Robimy wernisaż tegorocznego pleneru oraz osobną wystawę wybranych prac z poprzednich edycji. Jubileusze 20-lecia święta i 50-lecia plenerów sprawiają, że przygotowaliśmy wyjątkowy program, który ma zainteresować jak najwięcej osób - powiedziała rzeczniczka prezydenta miasta.
Bolesławieckie Święto Ceramiki to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie. Tradycje ceramiczne w Bolesławcu sięgają średniowiecza. Do dziś wyroby fabryk i manufaktur z napisem "Ceramika Bolesławiecka" znajdują nabywców na całym świecie.