Modlitwa, bukiety ziół, festiwal kolorów i zapach siana. Trwa Wielki Odpust Krzeszowski. Piątkowym uroczystościom przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Duka.
Kilka tysięcy osób wzięło udział w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie. Wśród nich byli uczestnicy jubileuszowej, dziesiątej pielgrzymki z Legnicy, wierni diecezjalni, ich rodziny, goście z innych regionów Polski, a także wielu obcokrajowców.
Gościem szczególnym krzeszowskiego odpustu był w tym roku kard. Dominik Duka, dziś prymas Czech i arcybiskup Pragi, wcześniej - ordynariusz sąsiedniej diecezji Hradec Kralove.
Przy ołtarzu obecni byli także bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz legnicki, biskup senior Stefan Cichy oraz bp Marek Mendyk, diecezjalny biskup pomocniczy.
Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwyczajowo nazywane świętem Matki Boskiej Zielnej, rozpoczęła procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej z ołtarza głównego bazyliki krzeszowskiej. Witając zebranych, bp Zbigniew pozdrowił wszystkich tych, którzy tego dnia pielgrzymują do Matki Bożej Łaskawej z prośbami i troskami, ale także z nadziejami i dziękczynieniem.
Eucharystii przewodniczył kard. Dominik Duka. Była to jego pierwsza wizyta w Krzeszowie Roman Tomczak /Foto Gość
Z kolei kard. Dominik Duka zwracając się po polsku do wiernych, podziękował za zaproszenie go do przewodniczenia Eucharystii. - To dla mnie wielki honor, móc celebrować Mszę św. tu, w opactwie krzeszowskim, ufundowanym przez królewnę Annę Czeską.
- Dziś Krzeszów jest bardzo poważnym ośrodkiem duchowym i miejscem, gdzie wszyscy spotykamy się na poziomie naszej wiary i naszej czci ku Matce Bożej - mówił kard. Duka, który także homilię do wiernych odczytał w języku polskim.
Po Mszy św. bp Zbigniew Kiernikowski odczytał modlitwę błogosławieństwa kwiatów, ziół i kłosów zbóż, przyniesionych przez wiernych do kościoła. Pobłogosławił je następnie biskup senior Stefan Cichy.
We Mszy św. odpustowej uczestniczyli także przedstawiciele wielu środowisk zawodowych i ruchów katolików świeckich. Obecne były także władze samorządowe, parlamentarzyści i przedstawiciele związków zawodowych.
Przy głównej ulicy Krzeszowa wyrosło miasteczko namiotów, kryjących kramy odpustowe. Można było kupić dewocjonalia, zdrową żywność czy zabawki i słodycze dla dzieci.
Na terenie założenia krzeszowskiego odbywały się koncerty muzyczne, można było także posilić się bezpłatną grochówką i bigosem. Wielki Odpust Krzeszowski potrwa do niedzieli, 17 sierpnia.