Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tu można wiele wymodlić

Od piątku w naszej diecezji na stałe będą relikwie św. Rity z Cascii.

W piątek 15 sierpnia o godz. 11 rozpocznie się Msza święta w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Tomaszowie Bolesławieckim. W jej trakcie zostaną uroczyście wniesione relikwie św. Rity z Cascii.

- Udało nam się je sprowadzić z Włoch, dzięki pomocy ojców augustianów z Krakowa. Święta była bowiem zakonnicą tego właśnie zakonu. Relikwią jest fragment jej habitu - tłumaczy ks. Andrzej Łuczyński, proboszcz z Tomaszowa Bolesławieckiego.

Każdego 22 dnia miesiąca (święta zmarła 22 maja) przed obrazem św. Rity w Tomaszowie Bolesławieckim są odprawiane nabożeństwa za jej wstawiennictwem.

- Święta jest znana od pomocy w sprawach trudnych i beznadziejnych. Chciałbym się jednak skupić w duszpasterstwie na pokazywaniu jej wielkiego wkładu w zapanowaniu pokoju w jej rodzinnym mieście. Dzięki niej udało się pogodzić ze sobą dwa wielkie zwaśnione rody - tłumaczy ks. Andrzej Łuczyński.

Warto przyjechać do Tomaszowa Bolesławieckiego, bo jest to jedyne miejsce w naszej diecezji, w którym znajdują się relikwie św. Rity.

- W całej Polsce jest około 20-25 relikwii. Zdecydowana większość parafii zwróciła się do nas o nie w ostatnich 3-4 latach. To jest czas św. Rity! Każdego miesiąca przychodzi do nas około 600 próśb o wstawiennictwo za przyczyną świętej. Czytamy je przed Mszą świętą i nabożeństwem odprawianymi odprawianymi 22 dnia każdego miesiąca - mówi augustianin o. Marek Donaj, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Krakowie.

Jednym z symboli św. Rity są róże, które wierni przynoszą do kościoła na jej wspomnienie liturgiczne tj. 22 maja. Święta jest patronką od spraw trudnych i beznadziejnych, matek i kobiet we wszystkich stanach. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw. W Polsce jest patronką bractwa pod jej wezwaniem w Krakowi

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama