Nowy numer 38/2023 Archiwum

Cichocki znowu na morzu

Kapitan Tomasz Cichocki na jachcie Delphia 47 po raz drugi spróbuje samotnie opłynąć świat. Przed trzema laty próbę przerwało uszkodzenie jednostki sponsorowanej przez KGHM.

Jacht, którym kapitan Cichocki wypłynął z Gdańska 25 lipca, przez blisko rok będzie jego całym światem. Łódź zostanie poddana kilkudniowym testom na Bałtyku. Później popłynie do Brestu we Francji, a stamtąd wyruszy w podróż dookoła świata. Jacht typu Delphia 47 to polska konstrukcja.

Wyposażono ją w najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne, ratujące życie oraz w zaawansowane systemy komunikacji z lądem. Jest większy i szybszy niż "KGHM". - Ten jacht nie może zawieść i tak go zbudowaliśmy – zapewnia Piotr Kot, współwłaściciel stoczni Delphia Yachts.

Pierwszą próbę opłynięcia samotnie ziemi bez zawijania do portów kpt. Cichocki podjął w 2011 r. na jachcie „Polska Miedź”. Jednak z powodu znacznych uszkodzeń jednostki powstałych podczas sztormu na Oceanie Indyjskim, został zmuszony do naprawy systemu sterowania w Port Elisabeth (RPA).

Później, mimo licznych przeciwności, kontynuował samotny rejs, by po 312 dniach żeglugi powrócić do portu w Breście (Francja). Wówczas KGHM był tytularnym sponsorem wydarzenia. Obecnie, także udziela wsparcia projektowi Cichocki Globe Conqueror.

- Projekt ten wpisuje się w nasze podstawowe wartości – wyjaśnia Wojciech Kędzia, wiceprezes KGHM. – Ich właściwie rozumienie gwarantuje nam sukces i jestem przekonany, że zapewni powodzenie również kapitanowi Cichockiemu.

Start rejsu dookoła świata nastąpi na początku września z francuskiego Brestu. Kapitan popłynie Szlakiem Kliprów, pomiędzy Europą i Dalekim Wschodem, Australią i Nową Zelandią, mijając trzy przylądki: Dobrej Nadziei (Afryka), Leeuwin (Australia) oraz Horn (Ameryka Południowa). Rejs, tak jak poprzedni, będzie monitorowany przez brytyjską organizację certyfikującą World Sailing Speed Record Council (WSSRC).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast