Nowy numer 2/2021 Archiwum

Słowa na początek

Pierwsza homilia nowego biskupa ordynariusza.

Ingres jest liturgicznym objęciem urzędu biskupa ordynariusza. Nominat zasiada na katedrze, czyli miejscu przewodniczenia liturgii i miejscu głoszenia słowa. Biskup z tego miejsca wyjaśnia wiernym słowo Boże. To podczas ingresu po raz pierwszy nowy ordynariusz przemawia do wiernych.

Bp Zbigniew Kiernikowski rozpoczął od tradycyjnych słów powitania. Wśród nich nie zapomniał o wspólnocie Drogi Neokatechumenalnej z parafii pw. św. Teresy z Rzymu, o chorych i cierpiących, a także o słuchaczach i widzach radia i telewizji. Biskup poruszył temat ingresu jako ważnego wydarzenia w życiu Kościoła lokalnego, na które trzeba patrzeć w kontekście służby:

W Ewangelii św. Łukasza pojawia się opis wydarzenia trudnego, jakim na pewno było zagubienie małego Jezusa w Jerozolimie, ale trzeba na nie patrzeć przez pryzmat ostatniego pojawienia się Jezusa w tej świątyni. A było to na chwilę przed Jego aresztowaniem i ukrzyżowaniem:

Sensem misji Jezusa jest pokazanie nam, co znaczy "być w sprawach Boga". Jezus był w nich już od "zagubienia" w świątyni, aż po śmierć na krzyżu. Gdy my będziemy w nich trwali, damy szansę Bogu nas odnaleźć nas na ścieżkach naszego życia:

Biskup odwołał się do liturgicznego wspomnienia z dnia ingresu - Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Maryja przecież całą sobą przyjęła misję Jezusa. Mówił o kondycji duchowej współczesnego człowieka, który mimo chrztu świętego często nie rozumie, w co został włączony:

Maryja jest wzorem pełnego zawierzenia Bogu i na wzór Maryi biskup pragnie pełnić posługę w diecezji legnickiej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama