Nowy numer 25/2018 Archiwum

Benemerenti dla Stanisławy Repy

Papież Franciszek nadał prestiżowe odznaczenie legnickiej działaczce katolickiej.

Odznaczenie przyznawane za zasługi dla Kościoła katolickiego wręczył Stanisławie Repie bp Stefan Cichy. Odbyło się to podczas lubińskich uroczystości rozpoczynającego się właśnie I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.

Jak wyjaśnia ks. dr Bogusław Wolański z Legnickiej Kurii Biskupiej, Benemerenti to najwyższe papieskie odznaczenie dla osób świeckich.

- Watykan bardzo rzadko je przyznaje. Tym bardziej cieszymy się, że papież Franciszek przychylił się do wniosku biskupa Stefana Cichego i podjął decyzję o uhonorowaniu Stanisławy Repy - powiedział ks. dr Wolański. 

Stanisława Repa jest długoletnią działaczką katolicką (m. in. w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich), jedną z najbardziej zasłużonych osób w diecezji legnickiej. Pełniła funkcję wicewojewody legnickiego, a w latach 1994-98 była radną Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Odznaczenie Benemerenti ustanowił papież Grzegorz XVI w 1832 r. Jest przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla kościoła katolickiego.

Medal jest złotym krzyżem w kształcie karo. Na rewersie widnieje słowo Benemerenti (pol. Dobrze zasłużonym) na tle godła Watykanu. W awersie medalu dla osób cywilnych widnieje postać Chrystusa. Wstążka orderowa jest w barwach papieskich - biało-żółtych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma