Plan I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.
Poniżej pokazujemy kto, gdzie i kiedy będzie przeżywał szczególne spotkanie z tajemnicą Eucharystii. Oficjalnie kongres rozpocznie się w krzeszowskiej bazylice mniejszej 8 czerwca. Będzie to niedziela Zesłania Ducha Świętego. Motywem przewodnim wybranym dla tego dnia będzie hasło całego kongresu: „Pan mój i Bóg mój”. Na to spotkanie przyjadą członkowie i sympatycy ruchów charyzmatycznych.
Tego dnia rozpoczęcie kongresu będzie świętować cała diecezja. We wszystkich parafiach suma sprawowana w kościele parafialnym będzie połączona z procesją eucharystyczną oraz modlitwą kongresową.
8 VI (niedziela). Krzeszów. Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W spotkaniu wezmą udział członkowie ruchów charyzmatycznych.
9 VI (poniedziałek). Hasło na ten dzień: „Dzień święty święcić...”.
Miejsce: Lubin, kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego
Lubińskie spotkanie podzielono na dwa wydarzenia. Pierwszym będzie sympozjum poświęcone godności pracownika. Jego hasłem będą słowa: „W trosce o godność pracy i wypoczynku”. Wśród gości będą m.in. abp Józef Kupny i Alfred Bujara z NSZZ Solidarność. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15 w CK Muza. O godzinie 18 w kościele pw. M.M. Kolbego rozpocznie się Eucharystia, a po niej w procesji zebrani przejdą przed pomnik członków NSZZ Solidarność na Wzgórzu Zamkowym. W spotkaniu uczestniczy w szczególny sposób Środowisko Ludzi Pracy.
W parafiach będziemy się modlić w intencji Ludzi Pracy;
10 VI – wtorek: „W drodze do Emaus”
Miejsce: Legnica, kościół pw. św. Jana Chrzciciela
W spotkaniu uczestniczą w szczególny sposób uczniowie szkół katolickich z terenu diecezji w Legnicy oraz uczestnicy finału konkursu diecezjalnego nt Eucharystii;
W parafiach odbędą się spotkania eucharystyczne dla uczniów i grona pedagogicznego z miejscowych szkół;
11 VI – środa: „Rodzina żyjąca Eucharystią”
Miejsce: Jelenia Góra, bazylika mniejsza pw. Świętych Erazma i Pankracego
W spotkaniu będą uczestniczyć ruchy skupiające małżeństwa i rodziny z terenu diecezji.
W parafiach będziemy modlić się za małżonków i rodziny;
12 VI – czwartek: „Modlitwa za sługi Eucharystii”, Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana;
Miejsce: Legnica, kaplica pw. św. Józefa w Wyższym Seminarium Duchownym
W spotkaniu uczestniczą alumni WSD DL, osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół WSD DL.
We wszystkich parafiach modlimy się w intencji osób powołanych.
13 VI – piątek: „Od chleba Eucharystycznego do chleb naszego powszedniego” – chleb św. Antoniego”. Tego dnia w liturgii Kościoła wspominamy postać św. Antoniego z Padwy.
Stacją kongresową tego dnia będzie Bolesławiec, a dokładnie znajdująca się w nim bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja
W spotkaniu będą uczestniczyć parafialne zespoły Caritas i oraz szkolne koła Caritas; zespoły charytatywne; wolontariusze i służba zdrowia; w parafiach modlitwa w intencji osób zaangażowanych w niesienie pomocy bliźnim;
14 VI – sobota: „Pan mój i Bóg mój”
Miejsce: Legnica, kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski
W spotkaniu uczestniczą prezbiterzy diecezjalni i zakonni. Msza święta rozpocznie się o godz. 9:30.
Następie w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbędzie się sympozjum naukowe. Zaplanowano je pomiędzy godziną 11 a 14. Przygotowuje je Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej.
We wszystkich parafiach będziemy się modlić w intencji duchowieństwa.
Tego samego dnia w Bolesławcu, a dokładnie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się Małe Spotkanie Młodych. Będzie to ostatnie takie spotkanie przed tym głównym, które zaplanowano tradycyjnie na drugą połowę sierpnia w Legnickim Polu. Dlatego w Bolesławcu spotka się młodzież z całej diecezji a w szczególności członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Oazy.
15 VI – niedziela: „Niedziela dniem Eucharystii”
Legnickie Pole, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej;
Tego dnia do sanktuarium przyjadą przedstawiciele służb mundurowych, dla których będzie to jednocześnie doroczna pielgrzymka do tego miejsca. Uroczystości kongresowe zbiegną się z wielkim wydarzeniem, jakim będzie ogłoszenie nadania tytułu bazyliki mniejszej dla kościoła w Legnickim Polu. Uczyni to bp Stefan Cichy, administrator apostolski diecezji legnickiej.
Tego dnia we wszystkich parafiach suma sprawowana w kościele parafialnym zostanie połączona z procesją eucharystyczną (przed lub po) oraz z modlitwą kongresową;
16 VI – poniedziałek: „Do świętej przystępuję służby”.
Miejsce: Legnica, sanktuarium św. Jacka
W spotkaniu będą uczestniczyli członkowie Służby Liturgicznej (ministranci, lektorzy, ceremoniarze, psałterzyści, schole, chóry, organiści, nadzwyczajni szafarze Komunii św., stali lektorzy, akolici).
We wszystkich parafiach modlitwy za osoby zaangażowane w przygotowanie celebracji liturgicznych.
17 VI – wtorek: „Być dobrym jak chleb”, Patronem dnia będzie św. Brat Albert.
Miejsce: Zgorzelec, kościół pw. św. Józefa Robotnika
W spotkaniu będą uczestniczyć osoby bezdomne (przedstawiciele schronisk im. św. Brata Alberta ze Zgorzelca, Jeleniej Góry, Lubina oraz Leśnej), a także osoby bezrobotne oraz niepełnosprawne. We wszystkich parafiach będą odbywały się modlitwy w intencji osób potrzebujących stałej pomocy.
18 VI – środa: „Maryja Niewiasta Eucharystii”
Miejsce: Krzeszów, kościół pw. św. Józefa
Stacja kongresowa w diecezjalnym sanktuarium odbędzie się aż dwa razy. Za drugim razem wezmą udział przedstawiciele Wspólnoty Żywego Różańca, Podwórkowych Kółek Różańcowych oraz Bractwo św. Józefa;
W parafiach będziemy się modlić w intencji żywych i zmarłych członków Żywego Różańca i Bractwa św. Józefa.
Całość rozpocznie się o godz. 10 modlitwą w kościele pw. św. Józefa. Następnie zostanie odprawiona Eucharystia w bazylice mniejszej. Całość zakończy się 15 modlitwą do Miłosierdzia Bożego.
Jednym z owoców Kongresu jest kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Służy za nią Kaplica Loretańska znajdująca się po lewej stronie prezbiterium w bazylice głównej.
Na zakończenie
19 VI – czwartek: „Pan mój i Bóg mój”. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
Miejsce: Legnica, katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła;
Zwieńczeniem całego Kongresu będzie Msza św. sprawowana w Katedrze Legnickiej. Rozpocznie się o godz. 10:00 i będzie połączona z tradycyjną procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy kończącą Kongres. Liturgii będzie przewodniczył abp Piero Marini.
Jednak ostatnim akcentem kilkudniowego święta Eucharystii będzie Msza św. odprawiona w Zgorzelcu. Rozpocznie się o godz. 16:00. Po niej odbędzie się procesja eucharystyczną do czterech ołtarzy. Ostatni zaplanowano w Parku Miejskim w niemieckim Goerlitz. Również tej liturgii będzie przewodniczył abp Piero Marini; Tradycją zgorzeleckich procesji jest udział w nich raz na cztery lata wiernych ze strony niemieckiej. Tak się złożyło, że Kongres wypada akurat w tym roku samym roku co wspólna procesja.
We wszystkich parafiach zostaną odprawione Msze św. z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy.