Nowy numer 21/2018 Archiwum

Album o Legnickim Polu

Niedługo ukaże się najobszerniejsza jak do tej pory publikacja o kościele pw. Świętego Krzyża i św. Jadwigi Śląskiej. Album z ok. 150 fotografiami powstał z okazji podniesienia kościoła do rangi bazyliki.

"Legnickie Pole. Klejnot sztuki baroku". Taki tytuł będzie nosił album, którego prezentację zaplanowano w Legnickim Polu na 15 czerwca, w dniu oficjalnego ogłoszenia tej świątyni bazyliką mniejszą.

Obok 150 fotografii kościoła album zawiera tekst Barbary Skoczylas-Stadnik, historyka sztuki, dyrektora Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Swoje wypowiedzi zamieścili tam także bp Stefan Cichy, administrator apostolski diecezji legnickiej, oraz Aleksander Kostuń, wójt gminy Legnickie Pole.

To pierwsza tak obszerna i szczegółowa publikacja na temat kościoła pw. Świętego Krzyża i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu. Jak wyjaśnia Franciszek Grzywacz z wydawnictwa Edytor które wydało album, do tej pory informacji o zabytku można było szukać jedynie w kilku małych przewodnikach prof. Jana Wrabeca oraz w rocznicowej publikacji wydanej z okazji 750-lecia bitwy pod Legnicą.

Strona tytułowa albumu   Strona tytułowa albumu Wydawnictwo Edytor

- To wydanie jest wyjątkowe. Nie tylko pod względem objętości czy ilości fotografii, ale także pod względem treści - uważa Franciszek Grzywacz. - Zawiera fotografie z pełnym opisem wszystkich postaci i wyjaśnieniem scenerii, w jakiej występują. Dzięki temu to, co do tej pory było niedostępne dla większości odwiedzających, teraz stanie się jasne i wytłumaczalne - zapewnia. Mowa tu przede wszystkim o czterech ołtarzach bocznych.

- Są one oświetlone silnym górnym światłem, co powoduje, że na obrazach pojawia się silny refleks, uniemożliwiający właściwe oglądanie dzieła. Na fotografiach w albumie obrazy te są widoczne w detalach, z których każdy jest wnikliwie opisany - wyjaśnia wydawca.

Do tej pory legnickie wydawnictwo Edytor wydało pięć albumów o bazylikach diecezji legnickiej. Trzy na temat bazyliki krzeszowskiej i po jednej o bazylice pw. śś. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze oraz pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu.

To będzie szósta pozycja z tego cyklu. Jak zapewnia Franciszek Grzywacz, po promocji albumu w dniu ogłoszenia bazyliki, będzie on dostępny w księgarniach. Jego cena powinna wynosić ok. 70 zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma