GN 43/2020 Archiwum

Skromniej, ale ambitniej

W tej akcji chodzi o to, by wierzący i niewierzący mieszkańcy naszego miasta spotkali się i poznali – mówi Luděk Bárta z kurii hradeckralovskiej.

Tydzień Otwartych Kościołów ma charakter ewangeliczny. Odbywał się pod patronatem ks. Jana Linharta, wikariusza generalnego kurii w Hradcu Králové, odpowiedzialnego za sprawy duszpasterskie. – W pewnym sensie tegoroczne „dni wzajemnego poznania” są może skromniejsze niż w latach ubiegłych, ale chcemy się skupić na próbie wyeliminowania uprzedzeń, jakie niewierzący mają w stosunku do Kościoła, i na dotarciu do tych ludzi z wiarą w Chrystusa – wyjaśnia ks. Linhart. – Właściwie nie robimy nic niezwykłego, spełniamy tylko obowiązek każdego chrześcijanina – głosimy radosną, Bożą Nowinę. W praktyce oznaczało to jednak zorganizowanie przedsięwzięcia dużo szerszego niż te realizowane przez nas wcześniej – dodaje wikariusz generalny.

Współpracujący przy organizacji Tygodnia Kościołów Martin Suchomel zauważa, że współczesny człowiek nie potrafiąc czasami zrozumieć języka Kościoła, mimo wszystko poszukuje jego bliskości. – Dlatego w ewangelizacji stosujemy wszelkie możliwe sposoby oddziaływania na niewierzących siłą kulturalnych i społecznych akcji – mówi. Taką akcją były m.in. zorganizowane projekcje filmów o tematyce religijnej oraz poprojekcyjna dyskusja. Jeden z cyklów filmowych nosił wspólny tytuł „Śladem Boga na YouTube”. Przed każdym seansem słowo do widzów wygłosił ks. Libor Všetula, salezjanin. Podobnie było z filmem „Dziewiąty dzień”, opowiadającym o księżach czeskich podczas II wojny światowej.

Ten temat nakreślił zebranym, prowadząc po projekcji dyskusję, ks. Tomáš Petráček, z wykształcenia historyk. Obok filmów pełnometrażowych pokazano także krótkie produkcje o tematyce religijnej. Ekumeniczny charakter Tygodnia Otwartych Kościołów podkreślił wykład bp. Václava Malého, biskupa pomocniczego praskiego, wygłoszony w ewangelickim kościele Braci Czeskich w Hradcu Králové. Tematem wystąpienia były solidarność i sprawiedliwość w Ewangelii. Tydzień obfitował także w wydarzenia muzyczne. W kościele pw. Boskiego Serca Pana wystąpił zespół „Smile Back”. Następnie odbył się tam cykl spotkań, podczas których dzielono się świadectwami dotyczącymi indywidualnego poszukiwania Boga. Przez kilka dni na głównym rynku miasta czynny był punkt informacyjny Papieskiego Dzieła Misyjnego oraz projektu „Net for God” (Internet dla Boga).

Tydzień Otwartych Kościołów zakończył wieczór chwały – spotkanie mieszkańców diecezji przy zapalonych świecach w stylu modlitw Taizé.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama