GN 42/2020 Archiwum

Nie bądźcie obojętni

Bp Jan Vokál, ordynariusz diecezji Hradec Králové, wzywa wiernych do pójścia do urn 25 maja.

Odezwa ordynariusza hradeckralovskiego jest wspólnym głosem czeskich biskupów, zalecających wiernym udział w niedzielnych wyborach do Europarlamentu. Swoje zdanie na ten temat zawarli we wspólnym liście. Zwracają w nim uwagę, że ustawodawstwo europejskie obejmuje także sferę Kościoła i ma wpływ na moralność 500 milionów ludzi.

Apel biskupów z Czech i Moraw nawiązuje do szerszej odezwy Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejksiej (COMECE), e której rolę przedstawiciela Czech pełni bp Jan Vokál. Odezwa czeskich biskupów odczytana była we wszystkich kościołach w minioną niedzielę.

Czytamy w niej m. in. "Bracia i siostry w Chrystusie, prosimy was o uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego (...). Czasami można odnieść wrażenie, że są one mniej ważne od wyborów do parlamentu krajowego, jednak w większości jest na odwrót. Normy europejskie mają dziś wpływ nie tylko na ekonomię, ale także na rolę rodziny i polityki społecznej.

Tymi normami kieruje się później pół miliarda ludzi. Normy te są później postrzegane jako wykładnia moralności, obowiązująca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Z jednej strony jest to wielka szansa, z drugie ryzyko, że dopóki nie weźmiemy udziały w kształtowaniu tej moralności, dopóty nie będzie w niej ducha Ewangelii.

Szczególnie życzylibyśmy sobie, aby postarali się o to ludzie młodzi, tradycyjnie najodważniejsi obrońcy wartości. Dlatego wszyscy was prosimy o udział w wyborach i poparcie dla tych kandydatów, którzy gotowi są promować i bronić wartości ewangelicznych w polityce europejskiej" - napisali do wiernych czescy biskupi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama