Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nie bójcie się prosić

Po czterech tygodniach peregrynacji, odwiedzeniu kilkudziesięciu świątyń i domów, obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej opuścił diecezję legnicką.

Ostatnim akordem wizyty obrazu czczonego najbardziej wśród członków i sympatyków Ruchu Szensztackiego była trzydniowa wizyta w parafii Raciborowice. – To dla nas ogromny zaszczyt i niesamowite wydarzenie – mówi Joanna Mielko, katechetka w Raciborowicach. Wizyta obrazu szensztackiego zbiegła się w tej miejscowości z przygotowaniami do Pierwszej Komunii św., a wcześniej do świąt Wielkiej Nocy. Dlatego niełatwo było „merytorycznie” przygotować najmłodszych parafian na przyjęcie obrazu.

A jednak się udało. – Drugiego dnia zorganizowaliśmy w szkole spotkanie, na którym dzieci wiele się dowiedziały o Ruchu Szensztackim. Natomiast na popołudnie zaplanowano czuwanie dziecięce przy obrazie Matki Bożej Szensztackiej, mały poczęstunek, przerwę i trochę zabawy. A po niej – udział w Eucharystii – wylicza Joanna Mielko. Jednak o samym Ruchu Szensztackim dzieci z Raciborowic już wcześniej musiały dużo wiedzieć. To przecież w tej parafii w ciągu ostatnich trzech lat zawiązało się kilka kręgów szensztackich – najwięcej w diecezji. – Mamy obecnie pięć kręgów, czyli 60 rodzin. W niedalekim Jurkowie – kolejne trzy kręgi zrzeszające 28 rodzin. Mam nadzieję, że ten proces nadal będzie się rozwijał. Dzięki temu parafia się odmładza – uważa Danuta Likwiarz, jedna z liderek Ruchu Szensztackiego w Raciborowicach. Czynione są starania, aby na terenie parafii powstał pierwszy w diecezji krąg dziecięcy tego ruchu. Podczas inauguracji pobytu obrazu na terenie diecezji legnickiej bp Marek Mendyk, zwracając się do wiernych, apelował, aby nie bać się prosić Maryi o wielkie rzeczy. – Nie bójcie się zapraszać Jej do waszych domów. Ona nas uczy, że dla Boga nie ma nic niemożliwego – powiedział bp Marek w Bolesławcu. Tych próśb było przez cały kwiecień wiele. Składali je chorzy w swoich domach, gdzie obraz ich odwiedzał, składała młodzież i dzieci. Obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej peregrynował po diecezji legnickiej z okazji 100-lecia istnienia Ruchu Szensztackiego. Pierwszą parafią w diecezji, do której trafił wizerunek Matki Bożej Szensztackiej, była parafia pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu. To tam właśnie ponad sześć lat temu powstał pierwszy w naszej diecezji krąg Rodzin Szensztackich. Obraz wrócił teraz do bydgoskiego sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – Szensztackiego Sanktuarium Zawierzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama