Bp Jan Vokál na kanonizacji

Setki wiernych z Czech będą tej niedzieli w Watykanie. Wśród nich ordynariusz hradeckralovski, który przez 13 lat pracował z Janem Pawłem II.

Jak przypomina Petr Suchomel, sekretarz bp. Vokála, Jan Paweł II wyświęcił go na księdza w 1989 r.

- Święcenia odbyły się w bazylice św. Piotra w Watykanie. Później dzisiejszy biskup pracował kolejnych trzynaście lat w watykańskim sekretariacie stanu, gdzie był bezpośrednim współpracownikiem Jana Pawła II. Towarzyszył mu także podczas jego wizyt w Republice Czeskiej - przypomina Petr Suchomel.

Do Rzymu zmierzają także setki pątników czeskich, którzy będą uczestniczyli w uroczystościach kanonizacyjnych. Warto podkreślić, że ich podróż zorganizowało diecezjalne centrum pielgrzymkowe w Hradcu Králové.

Towarzyszą im m. in. praski arcybiskup kard. Dominik Duka, arcybiskup praski senior kard. Miroslav Vlk oraz abp Jan Graubner, ordynariusz archidiecezji ołomunieckiej.

Mszę św. dla pątników z Czech zaplanowano na poniedziałek, 28 kwietnia w katakumbach śś. Marcelina i Piotra, który jest kościołem tytularnym abp. Duki. Msza św. będzie sprawowana w intencji narodu czeskiego.

Niedzielne uroczystości kanonizacyjne transmitować będzie drugi program czeskiej telewizji publicznej ČT2 oraz katolicka Telewizja Noe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..