Nowy numer 49/2020 Archiwum

Po spotkaniu marszałka z prezydentem

Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, spotkał się z Piotrem Romanem, prezydentem Bolesławca. Mówiono o budowie wschodniej obwodnicy miasta.

Budowa obwodnicy podzielona jest na trzy etapy. Gotowy do budowy jest 4-kilometrowy odcinek od Kruszyna do leśniczówki (wylot w kierunku Lwówka). Jego koszt wyniesie ok. 40 mln zł. Prace mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Kolejne etapy budowy obwodnicy Bolesławca rozpoczną się po przyjęciu Regionalnego Programu Operacyjnego, w nowej perspektywie finansowania. Niezwykle ważnym zadaniem jest budowa ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Kościuszki w ciągu drogi wojewódzkiej nr 297.

– Jesteśmy na ukończeniu wykonania dokumentacji na budowę ciągu pieszo-rowerowego, którego opracowanie jest finansowane przez miasto i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Ulica Kościuszki zostanie wyremontowana, oświetlona i odwodniona, obok powstanie ciąg pieszo-rowerowy – poinformował po spotkaniu prezydent Bolesławca.

Zadaniem nowej obwodnicy będzie wyprowadzenie z centrum miasta ruchu tranzytowego północ-południe na drodze 297. Auta jadące ze Świnoujścia, Szczecina, Gorzowa i Zielonej Góry do Jeleniej Góry i przejścia granicznego w Jakuszycach miną w ten sposób centrum.

To samo dotyczy samochodów zjeżdżających z autostrady A4 (węzeł Bolesławiec) i A18 (węzeł Golnice). Obwodnica ułatwi również dojazd od południa z Lwówka Śląskiego do zakładów zlokalizowanych w bolesławieckiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Bolesławieckiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Obwodnica ma również znaczenie ekologiczne, bo zmniejszy emisję spalin w ścisłym centrum Bolesławca. Obwodnica powinna przynieść również wzrost wartości gospodarczej gruntów. Marszałek poinformował również, że jeszcze w tym roku rozpocznie się remont drogi między Bolesławcem a Lwówkiem Śl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama