Jeśli tej niedzieli spotkacie kogoś znanego, kto będzie na głos czytał książkę na ulicy lub w innym publicznym miejscu - nie zdziwcie się. To tylko próba przekonania mieszkańców Zgorzelca i Görlitz, że żyją w wyjątkowym mieście.
Już po raz szósty Muzeum Śląskie w Görlitz przygotowało dla państwa wyjątkową ucztę literacką – mówi Annemarie Franke z Muzeum Śląskiego. – Od 17.30 do 23.00 znane osobistości z Görlitz i Zgorzelca wcielą się w rolę lektorów, aby w różnych miejscach czytać poświęcone naszemu miastu i regionowi fragmenty prozy wybranych autorów.
Niezwykłą literacką wędrówkę po mieście poprzedzi „literacki aperitif”. – W Auli Augustum-Annen-Gymnasium przy Klosterplatz odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych w Polsce i Niemczech dolnośląskich pisarek. Książki tej wielokrotnie nagradzanej autorki niezmiennie zachwycają czytelników w każdym wieku – uważa Annemarie Franke. Dlatego organizatorzy wydarzenia, zarówno Muzeum Śląskie, jak i dyrekcja szkoły mają nadzieję na przybycie licznej publiczności. Podczas spotkania Olga Tokarczuk zaprezentuje fragmenty swojego thrillera „Prowadź swój pług przez kości umarłych“, którego bohaterką jest stara kobieta. Akcja utworu osadzona została w dość ponurej scenerii pewnej wioski w Kotlinie Kłodzkiej. Rzadko zagląda tam słońce, zima trwa pół roku, a zwierzęta zdają się mścić na ludziach... Pobudzony tym spotkaniem apetyt na literaturę zaspokoją z pewnością ulokowani w różnych miejscach miasta lektorzy, którzy w półgodzinnych odstępach, przez 5 do 10 minut będą czytać poświęcone Zgorzelcowi, Görlitz lub całemu regionowi fragmenty prozy. I tak „Liczyrzepy” Johannesa Wüstena będzie można posłuchać obok Galerii przy Brüderstraße 9 (obok Muzeum Śląskiego). Czytać będą Agnieszka Bormann i Maria Pohl. Fragmenty „Na całym świecie tylko ona: zakazana miłość Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma Pruskiego” Dagmar von Gersdorff zaprezentują przy Muzeum Śląskim Schönhof/Brüderstraße dr Markus Bauer i Magdalena Zielińska. Margit Kempgen przypomni natomiast frazy „Echa serca”, książki napisanej przez Christiana Greiffa. Miejsce – Muzeum Śląskie Schönhof/Brüderstraße. „Das Frühstücksei” Loriota (niestety ta książka nie ma jeszcze polskiego przekładu) będzie czytała pod domem halowym przy Untermarkt 3 Evelin Mühle. Passusy z „Wyboru opowiadań” Josepha Wittiga przedstawią dr Hans Wilhelm Pietz i ks. Cezary Królewicz. Miejsce – Dom Martina Mollera przy placyku przed kościołem Piotra i Pawła. „Powierzony klucz. Opowieść o niezwykłych losach protestantów na Dolnym Śląsku” Małgorzaty Lutowskiej przybliżą Sabine Euler i Beata Zygmuntowicz obok Vino e Cultura (teatr na 1. piętrze) przy Untermarkt 2. Olga Tokarczuk razem z Grzegorzem Żygadło przeczytają fragmenty powieści „Bieguni” w kawiarni „Przy Jakubie” (wejście od ul. Nowomiejskiej). „Opowieści galicyjskie” Andrzeja Stasiuka zabrzmią natomiast w Muzeum Łużyckim (wejście od ul. Nowomiejskiej), w wykonaniu Ines Thoermer i dr Sławomira Tryca. „Nicpoń Janeczka” Else Ury zabrzmi w interpretacji Gabriele Kretschmer, a Joachim Otto w towarzystwie Hanny Ilnickiej zaprezentuje fragmenty swojej książki „Görli und Gregorek. Bajeczna kocia miłość nad Nysą”.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się