Nowy numer 44/2020 Archiwum

Gest poparcia dla wolnościowych dążeń

Przy Moście Staromiejskim w Zgorzelcu zawiśnie gigantyczna flaga ukraińska. Miejsce nie jest przypadkowe.

W najbliższy wtorek 11 marca w samo południe na budynku dawnego silosu przy Moście Staromiejskim w Zgorzelcu, zawiśnie niebiesko-żółta flaga. Będzie to gest solidarności z ukraińskimi dążeniami wyrażanymi od listopada na Majdanie.

Inicjatorką tej akcji jest Elżbieta Lech-Gotthardt, znana ze swoich społecznych działań właścicielka Zagrody Kołodzieja. - Miejsce wywieszenia flagi nie jest przypadkowe. W samym środku tej miejskiej aglomeracji na dwóch ścianach silosu wisi największa płaskorzeźba ceramiczna w Europie.

Autorami tej monumentalnej instalacji jest Wahan Bego - Armeńczyk od lat mieszkający w Polsce i Michał Bulak spod Zgorzelca - wyjaśnia Elżbieta Lech-Gotthardt. Instalacja ta, znana jako WAZE (Wizerunek Artystyczny Zjednoczonej Europy), to alegoryczna wizja wolnej Polski.

- Poprzez odniesienie do mitologii greckiej, gdzie bogini Europa została wyzwolona z niewoli byka przez ptaka, autorzy odnieśli się do sytuacji ówczesnej Polski, która wyzwoliła się z wpływów wschodnich i podążała do wolnej Europy - dodaje E. Lech-Gotthardt. Udział w tym wydarzeniu zapowiedziały m.in. władze samorządowe Europamiasta Zgorzelec/Gorlitz. W 2012 roku laureatem Międzynarodowej Nagrody Mostu przyznawanej w Europamieście Gorlitz/Zgorzelec był Władymir Kliczko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama