Nowy numer 44/2020 Archiwum

Łączy ich św. Maria de Mattias

Rada Miasta Bolesławiec wyraziła zgodę na zawarcie przez gminę miejską Bolesławiec porozumienia o współpracy trójstronnej z gminami Vallecorsa i Acuto w Republice Włoskiej.

Propozycję współpracy złożył burmistrz Acuto. Włoskie gminy z Bolesławcem łączy postać św. Marii de Mattias, patronki Bolesławca.

Urodziła się ona w Vallecorsa i tam spędziła pierwsze lata swojego życia, po czym przeniosła się do Acuto, gdzie założyła Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. W Acuto funkcjonuje dom macierzysty zgromadzenia.

- Mieszkańcy Bolesławca, inspirowani przez siostry Adoratorki Krwi Chrystusa, licznie uczestniczyli w uroczystościach kanonizacji św. Marii de Mattias - przypomina Agnieszka Gergont, rzecznik prezydenta miasta. - Na czele delegacji stał prezydent Bolesławca Piotr Roman, który miał zaszczyt zaprezentować postać Marii de Mattias w obecności Jana Pawła II i tłumów wiernych, zgromadzonych na placu św. Piotra 18 maja 2003 roku.

Pięć lat później św. Maria de Mattias ogłoszona została patronką miasta Bolesławiec.

W sierpniu 2010 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy między miastem Bolesławiec i gminą Vallecorsa. Ponieważ rozwija się ona pomyślnie, skłoniło to władze Acuto do złożenia propozycji zawiązania trójstronnej partnerskiej współpracy miast, które łączy św. Maria de Mattias.

- Propozycja trójstronnego partnerstwa została zaakceptowana przez władze Vallecorsy, które są przekonane, że zwiększy to potencjał współpracy i ułatwi kontakty między mieszkańcami tych trzech miast - mówi A. Gergont.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama