Nowy numer 21/2018 Archiwum

"Janosikowe" nielegalne

Dobra wiadomość dla miedziowych gmin. Trybunał Konstytucyjny zanegował podatek wyrównawczy.

Przepisy regulujące podatek zwany potocznie "janosikowym" są - zdaniem trybunału - niezgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "nie gwarantują one województwom zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji zadań własnych".

Oznacza to, że dotychczas obowiązujące przepisy są niezgodne z art. 167. Konstytucji RP. W tej sytuacji przepisy o "janosikowym" stracą moc po 18 miesiącach od ogłoszenia wyroku. Skargę do TK złożył Sejmik Województwa Mazowieckiego, które w ramach "janosikowego" przekazało na rzecz biedniejszych samorządów w sumie prawie 6,4 mld zł, co doprowadziło je na krawędź bankructwa.

Na Dolnym Śląsku ten sam problem miały samorządy Zagłębia Miedziowego. Takie gminy, jak: Lubin, Polkowice, Jerzmanowa czy Głogów odprowadzały do budżetu centralnego od kilkunastu do kilkudziesięciu procent budżetu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma