Nowy numer 21/2018 Archiwum

Wspólny post - wspólne święta

Chrześcijanie posługujący się kalendarzem juliańskim rozpoczęli dzisiaj Wielki Post.

Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczynają dzisiaj Wielki Post.

Jego symbolicznym początkiem jest jednak niedziela, zwana seropustną, która przypadała wczoraj. Inaczej ten dzień jest określany jako niedziela przebaczenia win. Nazwa odwołuje się do postu, który zakazuje spożywania tego dnia nabiału. Tydzień wcześniej, również w niedzielę, grekokatolicy powstrzymują się od spożywania pokarmów mięsnych i tamten dzień nazywa się mięsopustnym.

Zwyczaj ten przygotowuje wiernych Kościoła greckokatolickiego do 40 dni Wielkiego Postu. Wielu z nich powstrzymuje się od jedzenia nabiału i mięsa przez cały ten okres.

Pierwszego dnia Wielkiego Postu wszystkich wiernych obowiązuje post ścisły.

W tym roku kalendarz juliański (Kościoły wschodnie) i gregorański (Kościół rzymskokatolicki) wyznaczają datę świąt Wielkiej Nocy na ten sam dzień - 20 kwietnia. Dlatego, wyjątkowo, będziemy wspólnie świętować Zmartwychwstanie Jezusa. W zeszłym roku my, rzymscy katolicy, obchodziliśmy to święto 31 marca, zaś grekokatolicy dopiero 5 maja. Najbliższy podobny przypadek będzie dopiero w 2017 roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma