Nowy numer 42/2018 Archiwum

Zaginiona chrzcielnica

Czy ktoś jest w stanie pomóc rozwiązać nietypową zagadkę z przedwojennego filmu?

Na profilu "Karkonosze" portalu Facebook ukazał się niemiecki, przedwojenny film promujący Dolny Śląsk, a w szczególności Sudety.

Nieznani autorzy filmu zachwalają m.in. tutejsze miasta, zabytki, trasy turystyczne.

Wśród zaprezentowanych budowli znalazł się też klasztor benedyktynów w podkamiennogórskim Krzeszowie. Wspomniany fragment zaczyna się w 4:42 minucie dzieła.

To co zastanawia w ujęciach z dzisiejszej bazyliki mniejszej, to obracająca się chrzcielnica. Według przewodników sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ona nie jest z tego kościoła. Obecnie służąca chrzcielnica jest zupełnie inna.

Trudno powiedzieć, dlaczego dane ujęcie jest powiązane z bazyliką. Być może jest to jedno z wyposażeń, które "zniknęło" w pewnym momencie historii. Zmiany zachodziły m.in w związku z przemieszczaniem narodów po II wojnie światowej, a także zmianami po Soborze Watykańskim II. Dobrym przykładem takich zmian jest zdemontowana obecnie, a widoczna na jednym z ujęć, krata oddzielająca prezbiterium od reszty kościoła.

Może ktoś z państwa ma wiedzę, co to za chrzcielnica i dlaczego jest powiązana na filmie z bazyliką mniejszą w Krzeszowie?

Oto wspomniany film:

Przedwojenne Karkonosze i okolice - Cieplice Śląskie Zdrój, Szklarska Poręba
Karkonosze

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy