GN 43/2020 Archiwum

Festiwal Narciarstwa Biegowego

W Szklarskiej Porębie-Jakuszycach rozpoczął się Festiwal Narciarstwa Biegowego. Z powodu braku śniegu dystanse są mocno skrócone, ale i tak zapowiada się duże wydarzenie, choć o rekreacyjnym charakterze.

W ramach festiwalu rozegrane mają zostać: Mały Bieg Piastów, dwa biegi pod górę, Bieg Piastów oraz biegi młodzieżowe. Pomiędzy nimi zaplanowana została rywalizacja w biathlonie w ramach Światowych Igrzysk Polonijnych. Listy startowe są już zamknięte.

Organizując festiwal, Stowarzyszenie "Bieg Piastów" wzoruje się na największych biegach świata, którym również towarzyszą mniejsze biegi o różnym charakterze. Biegacze mogą dzięki temu podczas jednego wyjazdu wziąć udział w większej liczbie zawodów. Większość zgłoszonych na festiwal jest, oczywiście, na listach XXXVIII Biegu Piastów (28 lutego, 1 i 2 marca).

Z powodu fatalnych warunków śniegowych na większości tras Biegu Piastów organizatorzy zrezygnowali z jednej konkurencji – biegu na 30 km techniką dowolną. Musieli też drastycznie skrócić pozostałe, planowane początkowo na 15, 26 i 50 km klasykiem.

Festiwal Narciarstwa Biegowego   Tegoroczny Bieg Piastów ma mieć charakter rekreacyjny Roman Tomczak /GN

Według ostatnich informacji, dystanse wyniosą maksymalnie 14 km. To może się jednak zmienić. Wszystko zależy od pogody. Sytuacja jest tak trudna, że powtarza się historia sprzed Pucharu Świata, gdy trzeba było szukać śniegu i przerzucać go na trasy.

- Z powodu skrócenia dystansów uczestnicy Biegu Piastów nie będą otrzymywać pieczątek do paszportu Worldloppet, czyli Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich. Zawody nie zadebiutują też w prestiżowym FIS Marathon Cup - będą mieć charakter rekreacyjny - przyznaje Dariusz Serafin, komandor Biegu Piastów.

Organizatorzy ze Stowarzyszenia "Bieg Piastów" lojalnie poinformowali narciarzy o wszystkim z wyprzedzeniem i dali czas na przeniesienie opłaty startowej na Bieg Piastów w 2015 roku.

Sporo osób skorzystało z tej możliwości. Listy startowe stopniały z niemal 5,5 tys. osób do nieco ponad 3 tys. - po około 900-1000 startujących na każdym z głównych dystansów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama