Nowy numer 7/2019 Archiwum

Festiwal Narciarstwa Biegowego

W Szklarskiej Porębie-Jakuszycach rozpoczął się Festiwal Narciarstwa Biegowego. Z powodu braku śniegu dystanse są mocno skrócone, ale i tak zapowiada się duże wydarzenie, choć o rekreacyjnym charakterze.

W ramach festiwalu rozegrane mają zostać: Mały Bieg Piastów, dwa biegi pod górę, Bieg Piastów oraz biegi młodzieżowe. Pomiędzy nimi zaplanowana została rywalizacja w biathlonie w ramach Światowych Igrzysk Polonijnych. Listy startowe są już zamknięte.

Organizując festiwal, Stowarzyszenie "Bieg Piastów" wzoruje się na największych biegach świata, którym również towarzyszą mniejsze biegi o różnym charakterze. Biegacze mogą dzięki temu podczas jednego wyjazdu wziąć udział w większej liczbie zawodów. Większość zgłoszonych na festiwal jest, oczywiście, na listach XXXVIII Biegu Piastów (28 lutego, 1 i 2 marca).

Z powodu fatalnych warunków śniegowych na większości tras Biegu Piastów organizatorzy zrezygnowali z jednej konkurencji – biegu na 30 km techniką dowolną. Musieli też drastycznie skrócić pozostałe, planowane początkowo na 15, 26 i 50 km klasykiem.

Tegoroczny Bieg Piastów ma mieć charakter rekreacyjny   Tegoroczny Bieg Piastów ma mieć charakter rekreacyjny Roman Tomczak /GN

Według ostatnich informacji, dystanse wyniosą maksymalnie 14 km. To może się jednak zmienić. Wszystko zależy od pogody. Sytuacja jest tak trudna, że powtarza się historia sprzed Pucharu Świata, gdy trzeba było szukać śniegu i przerzucać go na trasy.

- Z powodu skrócenia dystansów uczestnicy Biegu Piastów nie będą otrzymywać pieczątek do paszportu Worldloppet, czyli Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich. Zawody nie zadebiutują też w prestiżowym FIS Marathon Cup - będą mieć charakter rekreacyjny - przyznaje Dariusz Serafin, komandor Biegu Piastów.

Organizatorzy ze Stowarzyszenia "Bieg Piastów" lojalnie poinformowali narciarzy o wszystkim z wyprzedzeniem i dali czas na przeniesienie opłaty startowej na Bieg Piastów w 2015 roku.

Sporo osób skorzystało z tej możliwości. Listy startowe stopniały z niemal 5,5 tys. osób do nieco ponad 3 tys. - po około 900-1000 startujących na każdym z głównych dystansów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL