Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zagroda Kołodzieja na znaczkach Bhutanu

Gdzie leży Bhutan? Niewielu z nas wie. A oni wiedzą, gdzie są Górne Łużyce. Choćby za sprawą znaczków pocztowych z wizerunkiem Zagrody Kołodzieja w Zgorzelcu.

Jak wyjaśnia Elżbieta Lech-Gotthardt, właścicielka Zagrody Kołodzieja, najbardziej chyba znanego w Polsce domu przysłupowego z przedmieść Zgorzelca, pomysłodawcą wydania znaczka był Manfred Gerner z Niemiec.

- Ten światowej sławy specjalista w dziedzinie konserwacji drewna zgłosił nasz dom przysłupowy do nagrody "Zabytek Europejski”. Wręczono mi ją w 2012 r. podczas Międzynarodowych Targów Konserwacji Zabytków w Lipsku - wyjaśnia właścicielka Zagrody Kołodzieja.

Ciekawostką jest także to, że na znaczku widoczny jest także sam Manfred Gerner.

- Dlaczego Bhutan? Sama nie wiem i jestem bardzo zaskoczona takim wyborem - zastanawia się Elżbieta Lech-Gotthardt. - Być może dlatego, że on sam wiele lat spędził w tym kraju licząc mosty drewniane zawieszone nad przełęczami w Himalajach.

Zagroda Kołodzieja na znaczkach Bhutanu   Zagroda Kołodzieja jest częścią tzw. Krainy Domów Przysłupowych, obejmujących Polskę, Czechy i Niemcy Roman Tomczak /GN

Dom (Zagroda) Kołodzieja od 1822 r. do 1947 r. był częścią wsi Wigancice Żytawskie. Po wojnie wieś została zrównana z ziemią ze względu na ekspansję kopalni węgla brunatnego. W 2005 r. dom w niezmienionym od 1882 r. stanie przeniesiono na przedmieścia Zgorzelca.

Dom stanowi przykład architektury łużyckiej. Jest to dom o konstrukcji zrębowo-przysłupowo-ryglowej. Słupy o ozdobnej snycerce, wzmocnione są krótkimi, łukowo wyprofilowanymi mieczami.

Cztery kondygnacje, mansardowy dach, rzadko spotykany w tej architekturze, portal drzwiowy, opaski okienne z piaskowca, kraty i okiennice świadczą o zamożności kołodzieja, który go zbudował. Dziś w Domu Kołodzieja mieści się muzeum regionalne, restauracja i pensjonat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama