Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nasi europosłowie a raport Lunacek

Tak głosowali ws. zatrważającego raportu Lunacek.

Dzisiaj Parlament Europejski przyjął tzw. raport Lunacek. Jest to dokument przygotowany przez posłankę do PE Urlikę Lunacek, w którym postuluje się m.in. przyznanie prawa do zawierania małżeństw osobom tej samej płci oraz adoptowanie przez takie pary dzieci. Więcej na jego temat można przeczytać na stronie www.gosc.pl.

Oto nazwiska posłów do Parlamentu Europejskiego z naszego, to znaczy dolnośląskiego okręgu wyborczego i ich postawy w tym głosowaniu:

Ryszard Legutko (Prawo i Sprawiedliwość - Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) - głosował za odrzuceniem raportu;

Piotr Borys (Platforma Obywatelska - Europejska Partia Ludowa) - głosował za odrzuceniem raportu;

Za przyjęciem głosowała przedstawicielka Sojuszu Lewicy demokratycznej Lidia Geringer de Oedenberg. Tak mówiła o tym projekcie podczas styczniowej debaty:

"Panie Przewodniczący! W 78 krajach na świecie dobrowolne akty seksualne pomiędzy osobami dorosłymi tej samej płci uważa się za przestępstwo. W siedmiu z nich jest ono karane śmiercią, w pozostałych więzieniem.

Osoby z grup LGBT są bardzo często dyskryminowane, padają ofiarami przemocy w wielu częściach świata. Niepokoją niezwykle represyjne ustawy przeciwko członkom tej społeczności uchwalone w ostatnim czasie np. w Ugandzie, Indiach i Nigerii.

Prawa człowieka są powszechne i nienaruszalne, dlatego muszą być chronione i gwarantowane bez względu na orientację seksualną danej osoby czy jej tożsamość płciową. Unia Europejska, walcząca u swych podstaw o bezwarunkowe poszanowanie praw człowieka, powinna zrobić wszystko, co w jej mocy by chronić i wzmacniać zasadę niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Komisja Europejska, Służba Działań Zewnętrznych oraz państwa członkowskie muszą brać pod uwagę prawa człowieka także w relacjach z państwami, których problem ten dotyczy i które są często stronami umów z Unią."

Pozostali europosłowie z naszego okręgu - Danuta Jazłowiecka (Platforma Obywatelska) i Jacek Protasiewicz (PO) - nie głosowali.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama