Nowy numer 42/2018 Archiwum

Szlaban na Lubuskie

Ministerstwo Środowiska nie przyznało Polskiej Miedzi koncesji na poszukiwanie złóż na terenie Lubuskiego. Prawo do złoża Bytom Odrzański otrzymała spółka Lumina Copper Corporation, gdzie dyrektorem jest Stanisław Speczik, były prezes KGHM.

Decyzja jest zaskoczeniem dla zarządu KGHM. - To jest dla nas zła informacja - nie ukrywa Dariusz Wyborski, rzecznik miedziowej spółki.

- Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazywały do tej pory, że to my dostaniemy tę koncesję. Okazało się inaczej. Jedyne, co mogę teraz powiedzieć, to to, że są na świecie rzeczy, które się nawet filozofom nie śniły - skomentował Wyborski.

Miedziowy holding na poszukiwania w lubuskiem chciał przeznaczyć więcej pieniędzy niż konkurencja. Także lokalne samorządy pozytywnie zaopiniowały starania KGHM.

Spółka nie zamierza jednak poddawać się bez walki. Decyzja ministerstwa nie jest prawomocna i przegranemu oferentowi przysługuje odwołanie.

KGHM już raz procesował się w podobnej sprawie. Wówczas Sąd Najwyższy anulował negatywną dla miedziowego kombinatu decyzję.

Złoże Bytom Odrzański to prawdopodobnie ok. 8 mln ton miedzi. KGHM włączył już ten obszar do swojego planu zagospodarowania Głogowa Głębokiego. Miał tam powstać szyb wydechowy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy