GN 42/2020 Archiwum

Zapytam i poproszę

Zapraszamy do wysłuchania drugiej części rozmowy z bp. Stefanem Cichym.

Biskupi podczas wizyty "ad Limina Apostolorum" składają sprawozdania z życia ich diecezji.

Jednak "ad Limina..." to także okazja do zwracania się z prośbami i uwagami do poszczególnych Kongregacji Stolicy Apostolskiej. Mogą to czynić wyznaczeni biskupi. Jednym z nich będzie biskup Stefan Cichy. Hierarcha był bowiem w latach 2001-2011 przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.

Biskup opowie o dokumentach przyjętych przez Komisję. Zwróci się też z prośbami o przypomnienie m.in. zasad udzielania błogosławieństwa w przypadku obecności kilku biskupów.

- Zdarza się, że jestem na spotkaniach po za granicą Polski. Często jestem proszony o błogosławieństwo. A może to czynić jedynie biskup przewodniczący liturgii. Dlatego poproszę o przypomnienie tych przepisów - mówi ordynariusz diecezji legnickiej.

Hierarcha poprosi o zmianę prawa udzielenia sakramentu chorych dla dzieci poniżej 7. roku życia.

Innym zagadnieniem, który wymaga dookreślenia, jest status wdów konsekrowanych.

Biskup Stefan Cichy z humorem opowiada o wizycie w Radzie Papieskiej ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, na którą udaje się z bp. Stefanem Regmuntem.

Takie zapytania trafiają pod obrady w Kongregacjach. Gdy wnioski są zasadne i wymagają np. zmiany w prawie, są przedkładane papieżowi. Gdyby tak się stało i tym razem, to uwagi zaproponowane przez polskich biskupów wpłyną na przepisy liturgiczne całego Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama