Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Fundacja Bente Kahan zapraszają na promocję wyjątkowego albumu "Fotograf z Auschwitz" Anny Dobrowolskiej. Są to wspomnienia więźnia obozu Auschwitz-Birkenau Wilhelma Brasse, który podczas swojego pobytu w obozie - od początku jego istnienia aż do jego wyzwolenia - pracował jako fotograf.
Wszystko to, co widział - najpierw przy naciskaniu migawki aparatu, a potem w ciemni, gdzie te same obrazy musiał jeszcze analizować - odcisnęło na nim tak duże piętno, że po wojnie już nigdy nie wziął aparatu do rąk.
Praca w charakterze fotografa nie należała do najcięższych w Auschwitz. Zarazem jednak do jego obowiązków należało beznamiętne dokumentowanie obozowej rzeczywistości: zdjęcia identyfikacyjne, ale także takie, które ukazywały wprost ów system pogardy dla człowieka, włącznie ze zdjęciami osób poddawanych medycznym eksperymentom dr. Mengele.
Książka "Fotograf z Auschwitz" powstała na podstawie pełnego wywiadu Irka Dobrowolskiego z Wilhelmem Brasse, który przed kilkoma laty posłużył do realizacji filmu "Portrecista".
Wilhelm Brasse miał świadomość, że ludzie których fotografował, niedługo będą skierowani do komory gazowej. Fotografował z polecenia władz obozowych i dla potrzeb systemu, ale dziś pożytek z tych zdjęć jest zgoła inny. Jego zdjęcia są świadectwem tragicznego losu ludzi zamordowanych w KL Auschwitz
IPN Wrocław
Album jest pewnego rodzaju dopełnieniem filmu i wspólnie z nim tworzy niezwykle interesujący i cenny materiał edukacyjny. Historię głównego bohatera uzupełniają narracje współwięźniów, wybrane z zasobów archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau. Wspomnienia Wilhelma Brasse zostały bogato zilustrowane fotografiami jego autorstwa.
Książka poprzez swoją oprawę graficzną stała się po części swoistym albumem fotograficznym. Publikacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony m.in.: Kancelarii Prezydenta, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Domu Spotkań z Historią, Narodowego Centrum Kultury, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także wybitnych badaczy i dokumentalistów, takich jak Zofia Kunert, Zygmunt Walkowski oraz dr. Stephen Cooper z California State University.
Wrocławska prezentacja albumu odbędzie się 27 stycznia w Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w wyjątkowym miejscu, jakim jest Synagoga pod Białym Bocianem.
W ramach spotkania odbędą się jeszcze: pokaz filmu "Portrecista" (reż I. Dobrowolski) oraz spotkanie z autorką publikacji Anną Dobrowolską, które poprowadzi dr Joanna Hytrek-Hryciuk. W trakcie spotkania będzie można kupić album. Wstęp wolny.