GN 42/2020 Archiwum

Jest dla nich przyszłość!

Ks. Bogusław Wolański zdradza szczegóły sobotniego Kongresu Rad Parafialnych.

W najbliższą sobotę odbędzie się VI Kongres Rad Parafialnych. Gościem Kongresu będzie ks. dr hab. Mieczysław Polak z Poznania, który poprowadzi zajęcia z planowania duszpasterskiego. Omówiony zostanie także Program Duszpasterski Diecezji Legnickiej „Wierzę w Syna Bożego”.

Jędrzej Rams: Jaka jest idea Kongresu rad parafialnych?

Ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej: To będzie nasze szóste spotkanie. Zaczęliśmy je organizować jeszcze w trakcie I Synodu Diecezji Legnickiej. Od początku przyjęliśmy formułę, że te styczniowe spotkania będą poświęcone programowi duszpasterskiemu na dany roku. Będą podpowiadać, w jaki sposób można go zrealizować, jak jest jego główna idea, co proponujemy my, jako przedstawiciel Wydziału Duszpasterskiego.
Dzisiaj wiemy, że warto było zacząć. Pokazuje to frekwencja. Podczas pierwszych kongresów przyjechali przedstawiciele ok. 80 parafii. W zeszłym roku było już ponad 300 osób z ponad 150 parafii. To pokazuje, że ludzie wynoszą stąd coś wartościowego i nie tylko wracają sami, ale na dodatek informacja o dobru idzie w świat. Dlatego przekonują się do Kongresu nie tylko ludzie świeccy, ale przede wszystkim księża proboszczowie. Po ostatnim spotkaniu otrzymałem bardzo wiele telefonów od księży ze słowami podziękowania. Wiedza, którą zdobywają tutaj członkowie rad parafialnych realnie przekłada się na pracę w parafii.

Jest dla nich przyszłość!   Ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej Jędrzej Rams /GN - Co będzie tematem przewodnim tegorocznego Kongresu?

- Sobotni Kongres będzie poświęcony tematowi planowania działań duszpasterskich w parafii. We wrześniu w Licheniu odbył się I Ogólnopolski Kongres Rad Parafialnych. Pojechaliśmy na nie bardzo silną reprezentacją. Z naszej diecezji było ponad 30 osób. Podejmowano wiele ciekawych tematów, a wśród nich był problem dopuszczania świeckich do planowania działań duszpasterskich. Podczas panelu dyskusyjnego został też zasygnalizowany problem braku umiejętności i doświadczenia w takim planowaniu przez laikat. Dlatego na nasz sobotni Kongres zaprosiliśmy ks. dr. hab. Mieczysława Polaka z Zakładu Teologii Pastoralnej UAM w Poznaniu. Prywatnie jest bratem bp. Wojciecha Polaka, sekretarza generalnego Episkopatu Polski. Swój wykład poświęci roli, miejscu oraz sposobach współplanowania działań duszpasterskich przez rady parafialne. Ważne jest to, że nie jest on teoretykiem lecz praktykiem. Przez wiele lat był proboszczem farnej parafii gnieźnieńskiej, gdzie z powodzeniem funkcjonował z radą parafialną.

- A jak widzi ksiądz przyszłe formowanie rad w naszej diecezji?

- Jest przyszłość dla rad parafialnych w naszej diecezji. Moim pragnieniem jest też zmiana współpracy z nimi, na wzór tej, o której opowiadał nasz zeszłoroczny prelegent. Ks. Waldemar Musioł opowiedział formacji członków rad w diecezji opolskiej. Chciałbym, żeby i u nas zaczęły być organizowane regionalne dni skupienia. One dają więcej, niż tylko jedno spotkanie w ciągu roku. Ono też by się odbywało, jednak ciężar byłby położony na tematy organizacyjne. Formacja odbywała by się w ciągu roku na spotkaniach weekendowych.

Plan spotkania

9.30 Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Stefana Cichego, Biskupa Legnickiego

10.30 Recepcja w auli synodalnej.

11.00 Powitanie uczestników i wprowadzenie w obrady – Biskup Legnicki.

11.15 Prelekcja:„Program już istnieje: ten sam co zawsze… (NMI 29)”. Parafialne planowanie duszpasterskie - ks. dr hab. Mieczysław Polak - Zakład Teologii Pastoralnej UAM w Poznaniu.

12.15 Przerwa.

12.30 Prelekcja: Program Duszpasterski Diecezji Legnickiej „Wierzę w Syna Bożego” na lata 2013/2014 – ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej.

13.00 Prelekcja: Gender - postmodernistyczny „gigant na glinianych stopach” – ks. dr Artur Karbowiak, Jawor.

13.30 Głos uczestników Kongresu.

14.15 Ciepły posiłek i rozjazd do domów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama