GN 42/2020 Archiwum

Tajemnice kampanii napoleońskiej

Muzeum Regionalne w Jaworze przygotowało kolejną prelekcję z cyklu "Poznajemy region" Tym razem tematem spotkania będzie "Bitwa o Złotoryję. Zapomniany epizod kampanii napoleońskiej".

Spotkanie zaplanowano na czwartek, 30 stycznia. O godzinie 17.00 w  Muzeum Regionalnym w Jaworze rozpocznie się wykład multimedialny przygotowany przez Cezarego Skałę, regionalistę z Kozowa. Prelegent od lat zajmuje si popularyzacją historii regionu, biorąc m.in. udział w występach grup rekonstrukcyjnych specjalizujących się w kampanii napoleońskiej. Jego pasją jest tropienie polskich śladów pośród uczestników wojen napoleońskich w tej części Europy.

Niedawno dokonał odkryć terenowych związanych z lokalizacją pomników upamiętniających poległych w walkach pod Złotoryją w 1813 roku. Badacz odnalazł także niepublikowane w Polsce materiały odnoszące się do działań militarnych na ziemi jaworskiej. Na wykładzie usłyszymy m.in. ciekawostki na temat walk francusko-pruskich pod Czarcią Skałą.

Bogaty materiał ikonograficzny, który zebrał Cezary Skała prezentowany był w ubiegłym roku na konferencji naukowej w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. W przedsięwzięciu tym brało również udział Muzeum Regionalne w Jaworze.

Spotkanie z regionalistą będzie połączone z prezentacją filmu z obchodów rocznicy 200-lecia bitwy nad Kaczawą. Cykl spotkań organizowany w jaworskiej placówce od ponad dwóch lat popularyzuje wiedzę o ziemi jaworskiej.

Do udziału zapraszani są kompetentni eksperci z różnych dziedzin, na co dzień związani z instytucjami nauki i kultury na terenie całego kraju. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama