Nowy numer 28/2018 Archiwum

Rozświetlone Boże Narodzenie przejdź do galerii

Prawdopodobnie żadnego innego domu w Europie nie ozdabia tak wiele kolorowych żaróweczek. W tym roku świąteczna iluminacja domu państwa Duszeńko z Dolnych Polkowic składa się z ponad 52 tys. lampek.

Już od kilku dni wzdłuż szosy wiodącej przez Dolne Polkowice ustawiają się rzędy zaparkowanych samochodów. Taka sytuacja powtarza się co roku w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Dom państwa Duszeńków jest też ulubionym miejscem świątecznych spacerów mieszkańców Polkowic.

Nic dziwnego. Efektownie udekorowana posesja robi wrażenie, zwłaszcza po zmroku. Ludzie robią zdjęcia, nagrywają filmy i wymieniają spostrzeżenia. Z ust do ust przechodzi informacja, że to najhojniej udekorowany lampkami dom w Europie. Inni dodają, że więcej żaróweczek zdobi tylko jakiś dom na Florydzie.

Tak czy inaczej, sukces państwa Duszeńków jest wyjątkowy. Co roku do towarzystwa iluminowanych domów w Polkowicach Dolnych dołączają nowe. Żadnemu jednak nie udało się do tej pory dorównać posesji Duszeńków. Jak wyjaśnia gospodarz, ich przygoda z lampkami zaczęła się od wizyty w Niemczech, kilkanaście lat temu.

- Spodobały nam się domy ozdabiane na święta lampkami. Przyjechaliśmy i zabraliśmy się za dekorowanie swojego - mówi. Domownicy nie chcą zdradzać, ile kosztuje ich ta coroczna zabawa, ale ilość energii elektrycznej, potrzebnej do zasilenia kilkudziesięciu tysięcy lampek wystarczyłaby do oświetlenia boiska piłkarskiego.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma