Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pierwszy urobek z szybu GG-1

Nowy szyb pozwoli sięgnąć do pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 m w obszarze Głogowa Głębokiego Przemysłowego. To 31. szyb KGHM.

Przygotowania do głębienia szybu, rozpoczęte w 2010 roku, prowadzone są etapami i potrwają do 2019 roku. Szyb GG-1 będzie miał wtedy głębokość 1 340 metrów oraz średnicę 7,5 m w świetle obudowy. Wieża do szczytu mierzy 45,5 m.

- Szyb GG-1 to strategiczna inwestycja KGHM. Będzie to szyb wentylacyjny, wdechowy. Pozwoli na dostarczenie powietrza, które umożliwi eksploatację złoża Głogów Głęboki Przemysłowy na głębokościach, które jeszcze kilkanaście lat temu były dla nas niedostępne - zwraca uwagę Herbert Wirth, prezes KGHM. - Już dawno przekroczyliśmy psychologiczną barierę 1000 metrów, teraz mówimy o głębokości 1400, a nawet 1600 metrów.

Głębienie szybu wymagało zastosowania techniki mrożenia górotworu. To zaawansowana technologicznie, pionierska metoda udoskonalana od dziesięcioleci przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa, generalnego wykonawcę inwestycji. Prace związane z uruchomieniem procesu mrożenia górotworu wykonywane były latem 2012 roku.

W lutym tego roku rozpoczął się jeden z kluczowych etapów budowy: mrożenie górotworu poprzedzające głębienie szybu. Instalowanie konstrukcji wieży szybowej ruszyło w sierpniu. Równolegle montowano m.in. urządzenia do wysypu i rozładunku kubłów do transportu urobku. GG-1 będzie najgłębszym z dotychczasowych 31 szybów w Zagłębiu Miedziowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama