Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dobre słowo o pociągach

Spółki Kolej Dolnośląska i Przewozy Regionalne chwalą się niewielkim, lecz stałym wzrostem liczby pasażerów.

Kolej Dolnośląska oraz Przewozy Regionalne w naszym województwie odnotowały w ostatnich 10 miesiącach wzrost liczby pasażerów. KD przewiozła ich prawie 10% więcej niż przed rokiem. To oznacza, że z usług Kolei skorzystało ponad 1,6 mln pasażerów. Przewozy Regionalne podają dane o 9 mln osób, czyli odnotowano wzrost o 80 tys.

Kolej Dolnośląska to spółka samorządu województwa dolnośląskiego obsługująca trasy szynobusami. Przewozy Regionalne są spółką ogólnopolską, której udziałowcami są poszczególne samorządy wojewódzkie. Dlatego zwiększenie ilości pasażerów na obu liniach można poczytać za sukces a nie podbieranie sobie klientów.

Nie mniej te małe sukcesy w przewozach są raczej efektem uruchomienia kilku nowych połączeń. Przewozy Regionalne zyskałyby może i więcej, gdyby nie to, że najważniejsze połączenie regionalne Węgliniec-Wrocław zaczęło być obsługiwane przez KD.

Według opublikowanych danych cała branża przewozów pasażerskich przeżywa jednak kryzys. Od stycznia do października 2013 roku wszystkie spółki kolejowe przewiozły aż o 4 mln pasażerów mniej niż w analogicznym okresie w 2012 roku.

Pasażerowie wskazują na przestarzałą infrastrukturę, źle dopasowane połączenia oraz długi czas przejazdów. Kolejarze duże nadzieje pokładają w nowym budżecie Unii Europejskiej. Pieniądze, które trafią do Polski, mają zostać w dużej mierze przeznaczone na modernizację kolei. Główne linie na Dolnym Śląsku zostały już wyremontowane, jednak wiele do życzenia pozostawiają linie lokalne. A jak pokazują wyniki Kolei Dolnośląskich oraz Przewozów Regionalnych w naszym województwie, właśnie na połączeniach lokalnych można zdobyć wielu klientów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama