Nowy numer 21/2018 Archiwum

Przeciwko barbarzyństwu kapitału

Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli po raz pierwszy zorganizował spotkanie w formie debaty. Po konferencjach w Senacie i Sejmie jest to nowa forma promowania idei świętej i wolnej niedzieli.

– Nie demonizujmy supermarketów. Jeśli nie będziemy robili zakupów w niedzielę, rachunek ekonomiczny sam skarze je na zamknięcie w świąteczne dni – dowodził podczas spotkania Andrzej Tomaszewski, przewodniczący legnickiego oddziału Civitas Christiana.

Z kolei Roman Lorenc, legniczanin, świadek Rzezi Wołyńskiej i – jak sam mówił – agresji barbarzyńców na Kresach, przypomniał, że tamci okupanci likwidowali wolną niedzielę, dając w zamian co dziesiąty dzień wolny.

– Tamto barbarzyństwo przemocy miało wschodni charakter. Dziś jesteśmy zagrożeni barbarzyństwem z zachodu, którego źródła tkwią w kapitale – mówił Roman Lorenc.

Kwestiom materialnym, jako głównemu z powodów, dla których cześć społeczeństwa pracuje w niedzielę i święta kościelne, poświęcił swoje wystąpienia Bogdan Orłowski z miedziowej „Solidarności”.

Oprócz księży i przedstawicieli stowarzyszeń udział w debacie wzięli zwykli legniczanie   Oprócz księży i przedstawicieli stowarzyszeń udział w debacie wzięli zwykli legniczanie Roman Tomczak /GN

– Jak długo na pierwszym miejscu będzie pieniądz, tak długo nie doczekamy się pustych hipermarketów w niedziele, a kobiet z kas – w domach ze swoimi dziećmi? – pytał związkowiec.

Stanisław Andrzej Potycz z Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 przypomniał natomiast, że do tej pory ustawodawstwo niemieckie, francuskie czy austriackie w o wiele większym stopniu chroni wolna niedzielę, niż polskie.

– Jeśli chcemy się wzorować na Europie, dlaczego tego nie robimy w tym zakresie? – pytał.

Spotkanie odbyło się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w legnickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. W debacie wzięli udział m.in. przedstawiciele diecezji legnickiej, związków zawodowych, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz legniczanie. Każdy z uczestników mógł podpisać i zabrać ze sobą deklarację, informująca m. in., że nie będzie robił zakupów w niedzielę i będzie promował ideę świętości niedzieli.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma