Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nie tylko Toruń

W Jaworze pierniki zaczęto wypiekać w 1555 roku! Do końca ostatniej wojny było tu już kilka piernikarni. Muzeum Regionalne poświęciło piernikom specjalną wystawę.

Stała ekspozycja „Jak dawniej wypiekano pierniki” zajmuje dwa pomieszczenia muzeum.

W pierwszym, stylizowanym na romantyczną, XIX-wieczną kawiarenkę, można nie tylko napić się kawy przegryzając do niej pachnącego piernika, ale także obejrzeć formy do wypieku pierników czy poznać zioła i przyprawy konieczne do ich produkcji.

W drugim, zdobnym w nastrojowy piec piekarniczy, dzieci i młodzież będą korzystać z warsztatów wypieku pierników. W pomieszczeniu jest już stół do wyrobu ciasta, a na ścianach zeszłowieczne przybory piekarskie.

To pierwsza tego typu inicjatywa muzealna w regionie. Jawor, o czym po wojnie prawie zupełnie zapomniano, był miastem słynącym z pierników. Jak elitarny był to produkt świadczy fakt, że potrzebny do ich wypieku kardamon kosztował kiedyś dwa razy więcej niż złoto.

Partnerami przedsięwzięcia są Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, oraz jaworzanie: Grażyna Maciejowska z cukierni przy ul. Legnickiej i Waldemar Obrębowski z piekarni „Na Złotym Rogu”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma