Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Nie tylko Toruń

W Jaworze pierniki zaczęto wypiekać w 1555 roku! Do końca ostatniej wojny było tu już kilka piernikarni. Muzeum Regionalne poświęciło piernikom specjalną wystawę.

Stała ekspozycja „Jak dawniej wypiekano pierniki” zajmuje dwa pomieszczenia muzeum.

W pierwszym, stylizowanym na romantyczną, XIX-wieczną kawiarenkę, można nie tylko napić się kawy przegryzając do niej pachnącego piernika, ale także obejrzeć formy do wypieku pierników czy poznać zioła i przyprawy konieczne do ich produkcji.

W drugim, zdobnym w nastrojowy piec piekarniczy, dzieci i młodzież będą korzystać z warsztatów wypieku pierników. W pomieszczeniu jest już stół do wyrobu ciasta, a na ścianach zeszłowieczne przybory piekarskie.

To pierwsza tego typu inicjatywa muzealna w regionie. Jawor, o czym po wojnie prawie zupełnie zapomniano, był miastem słynącym z pierników. Jak elitarny był to produkt świadczy fakt, że potrzebny do ich wypieku kardamon kosztował kiedyś dwa razy więcej niż złoto.

Partnerami przedsięwzięcia są Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, oraz jaworzanie: Grażyna Maciejowska z cukierni przy ul. Legnickiej i Waldemar Obrębowski z piekarni „Na Złotym Rogu”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy