Nowy numer 3/2021 Archiwum

Narodowa pielgrzymka Czechów

Rozpoczyna się właśnie największa w historii zagraniczna pielgrzymka Czechów. Większość z ponad tysiąca wiernych już odleciała do Izraela. Pielgrzymka zakończy się w niedzielę 10 listopada w Jerozolimie.

Jak wyjaśnia Petr Suchomel, sekretarz bp. Jana Vokala, ordynariusza diecezji Hradec Kralove, obecna pielgrzymka czeskich katolików nawiązuje do wielkich peregrynacji z początku XX w.

- Narodowa pielgrzymka do Ziemi Świętej jest nie tylko największą podróżą Czechów do Izraela, ale także prawdopodobnie największą zamorską wprawą w dziejach - zwraca uwagę biskupi sekretarz.

W tym tygodniu z Pragi do Tel Awiwu wyruszyło ponad 1000 pielgrzymów. Największa, 400-osobowa grupa, odleciała samolotem w czwartek, 7 listopada. Towarzyszyła jej większość czeskich biskupów, na czele z praskim arcybiskupem, kard. Dominikiem Duką.

W planie pielgrzymki, którą przed rokiem zainicjował hradeckralovski biskup Jan Vokal, jest zwiedzanie miejsc wymienianych w Biblii. Pątnicy trzykrotnie będą uczestniczyć we wspólnych Mszach św., w miejscach związanych z nauczaniem Jezusa.

Pierwszą zaplanowano na jutro 8 listopada na Górze Błogosławieństw. Mszy przewodniczył będzie abp Jan Graubner z Ołomuńca, a homilię wygłosi ordynariusz ostrawsko-opawski bp František Lobkowicz.

W sobotę 9 listopada abp Dominik Duka odprawi Mszę św. w Betlejem. Słowo wstępne wygłosi bp Jan Vokal, a homilię bp František Radkovský z Pilzna. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w niedzielę, 10 listopada. Będzie jej przewodniczył abp. Duka.

Narodową Pielgrzymką czeski Kościół zamyka Rok Wiary, ogłoszony w 2012 roku przez papieża Benedykta XVI.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama