Nowy numer 21/2018 Archiwum

Pamięci Heinza Andersa

Bieg prowadzi mostami Europa-Miasta Zgorzelec/Goerlitz i już po raz ósmy organizuje go goerlitzkie stowarzyszenie Europamarathon i Urząd Miast Zgorzelec. W tym roku po raz pierwszy zostanie rozegrany jako Bieg im. Heinza Andersa.

Z inicjatywą zadedykowania biegu nieżyjącemu niemieckiemu działaczowi sportowemu wyszli działacze i trenerzy zgorzeleckich klubów sportowych.

Propozycja bardzo ucieszyła Güntera Fridricha, prezesa stowarzyszenia Europamarathon, organizatora biegu, a także córkę Heinza Andersa - Carolę Münch, która w tym roku da sygnał do rozpoczęcia biegu.

Zmarły w kwietniu 2012 roku, w wieku 92 lat, Heinz Anders był pasjonatem sportu, trenerem i pedagogiem, pomysłodawcą Biegu Przyjaźni, podczas którego sportowcy przekraczali zamkniętą wtedy granicę polsko-niemiecką.

W latach 1952-1984 był Heinz Anders przewodniczącym okręgowej komisji ds. lekkiej atletyki. W roku 1979 założył Grupę Biegową 1979. W latach 80. zorganizował pierwszy uliczny bieg z Niemiec do Polski. Ten bieg uważa się dziś za prekursora Europamarathonu - biegu, w którym dzisiaj startują prawie 2 tysiące zawodników z całego świata.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma