Nowy numer 3/2021 Archiwum

Miasto dwóch świąt

Jawor to miasto, gdzie w listopadzie nie tylko pamiętają o tym, że Polska odzyskała wolność. Tam na rynku spotkać można św. Marcina.

Honorowe obywatelstwo miasta, częstowanie gęsiną, wypiekanie świętomarcińskich rogali, targi staroci, bicie własnej monety, korowód ulicami miasta – to tylko niektóre atrakcje, na jakie można było z całą pewnością natrafić podczas poprzednich świąt patronalnych Jawora, nieodmiennie połączonych ze Świętem Niepodległości.

Podobnie ma być i w tym roku. Wydział promocji jaworskiego magistratu zaplanował na poniedziałek m.in. uroczystą akademię, koncert chóru i Msze św. w intencji ojczyzny oraz mieszkańców Jawora. – Staramy się łączyć oba święta w jak najbardziej podniosły, ale i atrakcyjny sposób – mówi Leszek Światkowski, naczelnik wydziału promocji. – Jako jedno z niewielu miast w Polsce mamy ten przywilej, że świętujemy dwie uroczystości naraz. Dlatego oprócz akademii i uhonorowania kombatantów, w planach mamy także pojawienie się świętego Marcina oraz uroczystości religijne. Nie obędzie się bez poczęstunku gęsiną oraz posmakowania marcińskich rogali – zapewnia. Rogale św. Marcina, wypiekane w Jaworze, mogą być wkrótce zastąpione przez inny lokalny smakołyk. Okazało się bowiem, że w mieście od wieków wypiekano osobliwe pierniki, z których Jawor słynął na całym Śląsku. Do dziś na jednej z kamienic na rynku widnieje emblemat ula. Muzeum Regionalne w Jaworze poświęciło jaworskim piernikom wystawę. Jej otwarcie zaplanowano tydzień po św. Marcinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama