Nowy numer 33/2018 Archiwum

Halloween w szkole im. Jana Pawła II

To nie jest donos czy próba umoralniania. To pytanie o sens noszenia imienia błogosławionego.

W środę 30 października w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Gierałtowie dzieci przyszły poprzebierane za różne stwory. Tak jak jest to przyjęte przy zabawach Halloween. Stroje niektórych dzieci były mniej straszne, jak na przykład chłopczyk przebrany za coś w rodzaju wiewiórki. Ale były też dziewczynki z różkami na głowie, chłopcy przebrani za diabły czy kościotrupy.

Zapytaliśmy dyrektora placówki, Piotra Fedorowicza, jak udało się połączyć kodeks wartości Jana Pawła II z przesłaniem, jakie niesie ze sobą Halloween?

- Przecież nic złego się nie stało. Nic sprzecznego z tym, co głosił Jan Paweł II. Przecież papież nawoływał do tolerancji. Gdzie ma pan napisane, że jest to promocja satanizmu? - rozpoczął rozmowę dyrektor.

Kiedy mimo wszystko zwróciliśmy uwagę, że nawet ostatnio polscy biskupi w pismach do wiernych wypowiedzieli się przeciwko tej promocji neopogaństwa, dyrektor stwierdził, że to nie od niego wyszedł pomysł takiej zabawy.

- To była propozycja samorządu uczniowskiego. Nie możemy ingerować w ich propozycje poprzez blokowanie ich pomysłów i tłumienie ich inwencji. Poza tym nie pozwoliliśmy na zabawę, tylko ograniczyliśmy propozycję uczniów do konkursu strojów Halloween - powiedział Piotr Fedorowicz.

Nie jest to jedyna szkoła w naszej diecezji, która bez problemu akceptuje neopogaństwo. Według naszych informacji, w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Legnicy, uczennice, które przebrały się za "straszydła" w nagrodę nie były pytane w czasie lekcji.

W legnickim IV Liceum Ogólnokształcącym, w  tzw. liceum ukraińskim, uczniowie bez odpowiednio strasznego stroju... otrzymywali adnotację do dziennika!

Warto zajrzeć na stronę diecezji legnickiej, gdzie można znaleźć list abp. Marka Jędraszewskiego z Łodzi na temat zagrożeń wypływających z Halloween.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma