Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nagroda Mostu dla Steffena Möllera

Znany parodysta i kabareciarz, ale także autor książek i znawca polskiej mentalności, został wyróżniony przez Towarzystwo Przyznawania Międzynarodowej Nagrody Mostu.

Związany jest z Polską od 1995 roku, a więc od pierwszego przyjazdu nad Wisłę, robi wiele dla przełamania stereotypowych opinii Niemców o Polakach i odwrotnie.

Niemieckie wydanie jego książki "Polska da się lubić" z 2006 roku, które ukazało się w 2008 roku pod tytułem "Viva Polonia", przez 40 tygodni utrzymywało się na liście bestsellerowej tygodnika Der Spiegel. Prof. Willy Xylander, prezydent Stowarzyszenia w roku 2013, napisał w uzasadnieniu nadania Möllerowi Nagrody Mostu, że jego książki pomagają wciąż zbyt słabo znającym się sąsiadom, poznać się i zrozumieć.

"Ich autor w sposób ciepły, ale szczery pokazuje prawdę o Polakach i Niemcach i zbliża do siebie mieszkańców dwóch sąsiadujących ze sobą krajów, czasami patrząc im prosto w oczy, czasami mrugając. Nie ukrywa przy tym i nie lekceważy przeszłości i powstałych ran, ale z wrażliwością i wyczuciem pomaga w poszukiwaniu najwłaściwszej dla wspólnej przyszłości formy" napisał prof. Xylander.

Polskę i jej mieszkańców zna i lubi z wszystkimi ich  wadami i zaletami. A że coraz lepiej nas rozumie, postanowił pomóc poznać nas i zrozumieć już nie tylko swoim rodakom, ale również Brytyjczykom i Amerykanom, których uczynił adresatami  swojego kolejnego dzieła "Expedition to the Poles", tym razem od początku do końca napisanego w języku angielskim.

Uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz za rok 2013 odbędzie się 6 grudnia 2013 roku o godz. 20.00 w Teatrze im. Gerhardta Hauptmanna w Görlitz. Następnego dnia, w sobotę 7 grudnia o godz. 11.00, w Miejskim Domu Kultury odbędzie się otwarte spotkanie z Laureatem nagrody.

Międzynarodowa Nagroda Mostu (Brücke Preis) przyznawana jest od 1993 r. (od 1998 rokrocznie), początkowo przez miasto Görlitz, a od 2001 roku pełni rolę wspólnej nagrody Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz. Przyznaje ją Stowarzyszenie Wspierania Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama