"Identyfikacja wybranych grup kulturowych w kontekście problemów z ich powrotami" - to nazwa studiów podyplomowych, przygotowanych wspólnie przez pograniczników i UKSW.
Jeszcze w połowie tego roku przedstawiciele Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, podpisali umowę o wspólnym przygotowaniu i prowadzeniu studiów podyplomowych.
Jak wyjaśnia mjr. SG Joanna Woźniak z OSS SG w Lubaniu, celem studiów będzie przybliżenie komunikacji międzykulturowej, społecznej i kulturalnej.
– Chcemy także zwracać uwagę na różnice pomiędzy kulturą rodzimą a kulturą wybranych obszarów Azji Centralnej, Kaukazu, Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Afryki Subsaharyjskiej – wyjaśnia mjr. Joanna Woźniak. – Szczególnie zależy nam na uwzględnieniu czynników warunkujących możliwość powrotu imigrantów do ojczystego kraju.
Studia przeznaczone są dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz przedstawicieli innych instytucji zajmujących się bezpośrednio sprawami związanymi z problematyką cudzoziemców. Zajęcia są prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Obok pograniczników biorą w nich udział m. in. urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Zajęcia są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów.