Historia. Kościół legnicki do dzisiaj naprawia to, co 20 lat temu przejął od wycofującej się z Polski Armii Radzieckiej.
Oto zdjęcia mienia otrzymanego przez powstającą diecezję legnicką w ramach wynagrodzenia za majątki odebrane Kościołowi w Legnicy przez władze komunistyczne po 1945 roku. Chodziło m.in. o teren parafii pw. Świętych Piotra i Pawła, obiekty Caritas, gmach szpitalny sióstr elżbietanek czy budynki przedszkola i plebanii przy ul. Mickiewicza.
Wśród obiektów, które Rosjanie przekazali Kościołowi legnieckiemu w ramach rekompensaty, znalazły się m.in. byłe kino, Dom Oficera, budynki przy ul Okrzei. W posowieckim kinie przy dzisiejszej ulicy Gładysza znajduje się teraz kościół pw. św. Józefa Opiekuna Zbawiciela. W dawnej rosyjskiej łaźni na „Wiertolotce”, czyli obszarze zajmowanym przez rosyjskie lotnictwo, jest teraz kościół pw. Świętych Joachima i Anny. W byłym Domu Knigi (Domu Książki) przy ul. Kościuszki obecnie mieszka m.in. biskup legnicki. Były Dom Oficera Armii Radzieckiej to dzisiaj siedziba Legnickiej Kurii Biskupiej, Wyższego Seminarium Duchownego czy Papieskiego Wydziału Teologicznego. Dom Oficera wymagał kapitalnego remontu, bo na kilka dni przed przekazaniem go Polakom na strychu budynku wybuchł „przypadkowy pożar”. Jak opisuje ks. Władysław Bochnak w publikacji pt. „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej” wydanej w 1997 roku, trzeba było m.in. wymienić 80 proc. stolarki okiennej, wywieźć setki ton gruzu, postawić nową konstrukcję dachową. Obecny Dom św. Józefa w centrum „Kwadratu” (tak legniczanie nazywali część miasta zajętą przez Rosjan) udało się uratować i przystosować na dom spotkań Caritas. Autorką tych zdjęć, ukazujących, co i w jakim stanie zostawiły wojska rosyjskie, jest Maria Przystasz, która prawie od początku istnienia diecezji legnickiej utrwala wszystkie ważne wydarzenia z nią związane.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się