Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Cel: wspólnota i ewangelizacja

W diecezji Hradec Králové jest tylko jeden męski zakon. Norbertanie (łac. premonstratens) z Želivy wybrali nowego opata.

W tajnych wyborach najwięcej głosów oddano na 61-letniego Jáchyma Jaroslava Šimka. Nowy opat zapowiedział, że będzie próbował budować w zgromadzeniu prawdziwą wspólnotę. Chce także otworzyć klasztor na nową ewangelizację.

O. Šimek zstąpił na funkcji opata o. Bronisława Ignacego Kramára, który zrezygnował z tej funkcji ze względu na swój stan zdrowia. Po wyborze na opata o. Šimek ogłosił swoje pasterskie zawołanie: „Miłosierdzie, w które ubogi jest ten świat”.

Želiwski klasztor jest jedynym męskim zgromadzeniem na terenie diecezji Hradec Králové i lokalnym centrum duchowości. Swój rozwój klasztor zawdzięcza opatowi Bohumilovi Tajovskiemu, wielkiej osobowości czeskiego Kościoła, prześladowanemu przez reżim komunistyczny w Czechosłowacji.

Nowy opat Jáchym Jaroslav Šimek urodził się w 1952 r. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1977. Posługiwał jako kapłan m. in. w Havlíčkovym Brodě, Vilémovie u Golčova, Jeníkovie oraz Humpolci. Kilka lat spędził wśród czeskich katolików w Australii. Ostatnio był administratorem na parafii w Želiwie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma