KGHM uzyskał zgodę ministerstwa środowiska na wydobycie przez kolejnych 50 lat. W procesie przygotowywania wniosku uczestniczyli samorządowcy.
– Uzyskanie przez KGHM koncesji to bardzo dobra wiadomość dla samorządów – uważa Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Kopalnie to miejsca pracy dla ludzi, a dla samorządów możliwość kontynuowania inwestycji i spokojnego ich planowania – powiedział po konferencji prasowej, zorganizowanej z okazji przyznania koncesji.
Wabik nie ukrywał jednak, że rozmowy prowadzone pomiędzy przedstawicielami gmin a KGHM w czasie przygotowywania wniosku, nie należały do najłatwiejszych.
– Gminy nie tylko opiniowały, ale przede wszystkim uzgadniały proces uzyskania koncesji, dlatego musieliśmy być pewni, że zamierzenia z tym związane są zgodne z naszymi strategicznymi planami, ale również, że będą prowadzone w sposób bezpieczny dla mieszkańców – powiedział burmistrz Wabik. Także Wojciech Kędzia, wiceprezes zarządu KGHM przyznał, że kilka spotkań było bardzo trudnych i bardzo ważnych.
Złoża miedzi, na które opiewa koncesja, rozciągają się na sześciu obszarach górniczych, obejmujących kilka gmin KGHM
– Obie strony rozumiały dobrze, że było to zadanie, które leżało nie tylko w interesie KGHM, ale również całego regionu. Nikt chyba nie potrafi sobie wyobrazić naszego makroregionu bez firmy KGHM. Rozumienie tego, że jest to nasz wspólny interes spowodował, że wszystkie uwagi, weryfikacje i dopasowania działalności do planów zagospodarowania przestrzennego zostały w terminie wprowadzone w życie – powiedział prezes Kędzia.
Ważność obecnych koncesji na wydobycie miedzi na obszarach Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód, wygasa wraz z końcem roku. Nowe koncesje wejdą w życie 1 stycznia. W samym wniosku koncesyjnym mieści się szereg opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000+ czy projektów zagospodarowania złoża.
Podpisane przez ministra środowiska umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego dają KGHM wyłączne prawo do prowadzenia działalności objętej zakresem koncesji. W tym roku spółka opracuje jeszcze Plany Ruchu Zakładów Górniczych dla trzech kopalń. Zostaną one przedłożone do zatwierdzenia Okręgowemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu. Trafią tam w IV kwartale tego roku. Zgodnie z planem 1 stycznia 2014 roku KGHM rozpocznie wydobycie w oparciu o nowe koncesje i nowe plany ruchu.