GN 28/2018 Archiwum

Zezwolenie na pół wieku

KGHM uzyskał zgodę ministerstwa środowiska na wydobycie przez kolejnych 50 lat. W procesie przygotowywania wniosku uczestniczyli samorządowcy.

– Uzyskanie przez KGHM koncesji to bardzo dobra wiadomość dla samorządów – uważa Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Kopalnie to miejsca pracy dla ludzi, a dla samorządów możliwość kontynuowania inwestycji i spokojnego ich planowania – powiedział po konferencji prasowej, zorganizowanej z okazji przyznania koncesji.

Wabik nie ukrywał jednak, że rozmowy prowadzone pomiędzy przedstawicielami gmin a KGHM w czasie przygotowywania wniosku, nie należały do najłatwiejszych.

– Gminy nie tylko opiniowały, ale przede wszystkim uzgadniały proces uzyskania koncesji, dlatego musieliśmy być pewni, że zamierzenia z tym związane są zgodne z naszymi strategicznymi planami, ale również, że będą prowadzone w sposób bezpieczny dla mieszkańców – powiedział burmistrz Wabik. Także Wojciech Kędzia, wiceprezes zarządu KGHM przyznał, że kilka spotkań było bardzo trudnych i bardzo ważnych.

Złoża miedzi, na które opiewa koncesja, rozciągają się na sześciu obszarach górniczych, obejmujących kilka gmin   Złoża miedzi, na które opiewa koncesja, rozciągają się na sześciu obszarach górniczych, obejmujących kilka gmin KGHM

– Obie strony rozumiały dobrze, że było to zadanie, które leżało nie tylko w interesie KGHM, ale również całego regionu. Nikt chyba nie potrafi sobie wyobrazić naszego makroregionu bez firmy KGHM. Rozumienie tego, że jest to nasz wspólny interes spowodował, że wszystkie uwagi, weryfikacje i dopasowania działalności do planów zagospodarowania przestrzennego zostały w terminie wprowadzone w życie – powiedział prezes Kędzia.

Ważność obecnych koncesji na wydobycie miedzi na obszarach Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód, wygasa wraz z końcem roku. Nowe koncesje wejdą w życie 1 stycznia. W samym wniosku koncesyjnym mieści się szereg opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000+ czy projektów zagospodarowania złoża.

Podpisane przez ministra środowiska umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego dają KGHM wyłączne prawo do prowadzenia działalności objętej zakresem koncesji. W tym roku spółka opracuje jeszcze Plany Ruchu Zakładów Górniczych dla trzech kopalń. Zostaną one przedłożone do zatwierdzenia Okręgowemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu. Trafią tam w IV kwartale tego roku. Zgodnie z planem 1 stycznia 2014 roku KGHM rozpocznie wydobycie w oparciu o nowe koncesje i nowe plany ruchu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma