Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kłamstwa rosyjskiej telewizji

Relacja rosyjskiego reportera z Legnicy jest nie tyle błędna, co celowo zakłamana.

Na stronie rosyjskiego kanału TV Zwezda (Gwiazda), poświęconego szeroko rozumianej obronności oraz militariom, pojawił się materiał z legnickiej imprezy "20 lat po...", poświęconej wyjściu wojsk Federacji Rosyjskiej z Polski.

Autor materiału w TV Zwezda stworzył jednak dzieło, które nijak nie przystaje do rzeczywistości.

1) Inicjatywa "20 lat po..." - w reportażu nie pada ani jedno słowo, dlaczego odbywa się spotkanie Rosjan i Polaków akurat w Legnicy. Jako powód przytacza argument radości i pamięci z wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną. Mówi też o pamięci i oddawaniu czci radzieckim żołnierzom. Ani słowem nie wspomina o wyjściu Rosjan przed 20 laty.

2) Bitwa czołgów w legnickim parku - była to inscenizacja bitwy pomiędzy Armią Czerwoną a Wermachtem. Rosjanie opisali ją jako doroczną inscenizację wyzwolenia Legnicy w 1945 roku.

3) Wypowiedź uczestnika inscenizacji, przebranego za czerwonoarmistę - wg. reporterów mówi on o radości i wdzięczności Armii Czerwonej za wyzwolenie i dumie z jaką do dzisiaj chętnie i często zakłada mundur sowieckiego żołnierza. Jest to fałszywe tłumaczenie.

4) Rozmowa z wojewodą dolnośląskim Markiem Skorupą - z tego, co słuchać z głośników wynika, że wojewoda dolnośląski zapewnia, że mieszkał niegdyś w legnickim "Kwadracie" i rzekomo grywał z oficerami radzieckimi w szachy. Z tym, że Marek Skorupa ... nigdy nie mieszkał w Legnicy i oficjalnie zaprzecza temu rzecznik polityka.

Tutaj można znaleźć materiał rosyjskiej telewizji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama