Udział Wałęsy niepotwierdzony

Wałęsa to ostatni gość zaproszony na konferencję "Wyjdą, nie wyjdą", który nie potwierdził oficjalnie swojej obecności. Konferencja odbędzie się w 20. rocznicę wycofania wojsk radzieckich z Legnicy.

Obchody współorganizuje legnicki Teatr Modrzejewskiej. Jej dyrektor Jacek Głomb nadal liczy, że Lech Wałęsa do Legnicy przyjedzie.

- Bardzo wierzymy, że uda nam się doprowadzić do wizyty Lecha Wałęsy w Legnicy. Jeśli tak będzie, to były prezydent otworzy konferencję „Wyjdą, nie wyjdą” - informuje dyrektor Jacek Głomb.

W planach uroczystości jest także odsłonięcie przez Lecha Wałęsę pamiątkowej tablicy. Jednak, aby tak się stało, były prezydent musi do Legnicy przyjechać. A to, mimo ustnych zapewnień z Instytutu Lecha Wałęsy, nie jest ciągle oficjalnie potwierdzone.

- Mamy ustne zapewnienie z Instytutu Lecha Wałęsy, że prezydent przyjedzie do Legnicy i weźmie udział w zaplanowanych na 13 września wydarzeniach. Wciąż jednak czekamy na oficjalne pismo. Dopóki, go nie otrzymamy, obecność Wałęsy będzie stać pod znakiem zapytania – mówi Franciszek Grzywacz, właściciel Wydawnictwa „Edytor”, współorganizator wrześniowego cyklu imprez „Dwadzieścia lat po/Twenty years after/ Пocльe двaдцaти лeт”.

Czasu jest mało, bo konferencję zaplanowano na piątek, 13 września. Swój udział potwierdzili już polscy i rosyjscy historycy, w tym m. in. dr Andrzej Grajewski z „Gościa Niedzielnego”, w latach 1999-2006 członek Kolegium IPN.

Konferencja rozpocznie się ok. 16.00 w Teatrze Modrzejewskiej. Nie wiadomo jednak, czy wszystko odbędzie się zgodnie z planem, bo formę obchodów okrągłej rocznicy wycofania z Polski wojsk radzieckich bojkotują środowiska prawicowe i kibice „Miedzi” Legnica.

Lech Wałęsa już raz odwołał swoją wizytę w Legnicy. W 2009 roku miał być gościem rocznicowych obchodów pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

Organizatorami obchodów „Dwadzieścia lat po/Twenty years after/ Пocльe двaдцaти лeт” są: wydawnictwo Franciszka Grzywacza, Fundacja Jacka Głomba „Naprawiacze Świata” oraz Teatr Modrzejewskiej. Imprezy potrwają od 13 do 15 września. Patronat nad wydarzeniami objęli: marszałek Dolnego Śląska oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..